30 квітня 2024 р.

Семінар "Організація діяльності бібліотек в умовах війни: підсумки роботи за 2023 рік та нові перспективи"

  30 квітня за сприяння Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових, обласної бібліотеки для дітей, обласної бібліотеки для юнацтва, ГО "Чернігівське обласне відділення УБА" на платформі ZOOM відбувся семінар директорів публічних бібліотек та їхніх заступників по роботі з дітьми "Організація діяльності бібліотек в умовах війни: підсумки роботи за 2023 рік та нові перспективи". До нього долучилося понад 60 учасників. Модерувала захід вчений секретар Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Катерина Райхіль.
  Розпочався семінар з вітального слова начальника відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександра Нагорного, який побажав учасникам заходу плідної роботи. До вітань також долучилися директор ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь, директорка обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй та в. о. директора обласної бібліотеки для юнацтва Марина Книр.
  Умовно семінар складався з двох частин. У межах першої частини відбулося підбиття підсумків переможців щорічного обласного рейтингу-конкурсу "Краща бібліотека року". Абсолютними переможцями конкурсу з врученням спеціальних дипломів "Краща бібліотека року" та цінних призів визнано Сновську публічну бібліотеку Сновської міської ТГ, Стрільницьку сільську бібліотеку-філію КЗ "Бахмацька публічна бібліотека" Бахмацької міської ради, бібліотеку для дітей КЗ "Публічна бібліотека" Бобровицької міської ради.
  Представниці бібліотек-переможниць креативно та цікаво презентували учасникам семінару роботу своїх закладів.
  Директорка Сновської публічної бібліотеки Юлія Слепцова розповіла про поповнення фондів новою літературою, краєзнавчу, видавничу, соціокультурну та проєктну діяльність. Торік заклад узяв участь у проєкті "Бібліотека – територія жіночої синергії", який був спрямований на підтримку та надання ресурсів для жінок громади і реалізовувався за технічної підтримки ООН Жінки в Україні й за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). За пів року цей проєкт об'єднав 180 жінок і дівчат під час участі у 12 цікавих та корисних заходах. Завдяки проєкту було облаштовано сучасні відкриті простори: бібліоHUB "WOMEN'S TIME" на базі Сновської ПБ та еvent-room "Бджілка" у бібліотеці-філії для дітей Сновської ПБ.
  Завідувачка Стрільницької сільської бібліотеки-філії КЗ "Бахмацька публічна бібліотека" Ольга Дзюба розповіла про послуги, які надає заклад, цікаві акції та заходи, волонтерську роботу. Родзинка Стрільницької сільської бібліотеки – те, що вона офіційно зареєстрована як хаб цифрової освіти. На базі бібліотеки проводяться навчання комп'ютерної грамотності, консультації з медіаграмотності для користувачів на онлайн-платформі "Дія. Цифрова освіта". Тут допоможуть передати показання лічильників, замовити квитки, оплатити комунальні послуги тощо.
  Бібліотекарка Бобровицької бібліотеки для дітей Таміла Тептюк продемонструвала різноманітні форми й методи в організації дозвілля для дітей, розповіла про проєкт "Бібліоальтанка", про створення у бібліотеці за підтримки благодійного фонду "Рокада" безпечного простору для дітей.
  Друга частина семінару була більш офіційною. Завідувачка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Ольга Шурубенко підсумувала роботу бібліотек області за 2023 рік, проаналізувала статистичні дані, розповіла про участь бібліотек області у проєктах.
  Завідувачка відділу методології бібліотечної роботи з дітьми обласної бібліотеки для дітей Наталія Шеша виступила з доповіддю "Бібліотечне обслуговування дітей області. Аналітика. Сьогодення. Плани".
  Бібліотекарка відділу абонемента обласної бібліотеки для юнацтва Тетяна Шишова розповіла про нові формати роботи книгозбірень на прикладі бібліотеки для юнацтва.
  Наприкінці заходу директор ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь підбив підсумки семінару, ще раз привітав переможців конкурсу "Краща бібліотека року", побажав подальших професійних успіхів у бібліотечній справі, мирного неба і Перемоги.  














  
Катерина Райхіль, вчений секретар
Чернігівської ОУНБ імені Cофії та Олександра Русових

26 квітня 2024 р.

Онлайн-семінар "Розвиток бібліотек області як хабів цифрової освіти"

   Відповідно до плану роботи ГО "Чернігівське ОВ УБА", Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових 26 квітня відбувся онлайн-семінар "Розвиток бібліотек області як хабів цифрової освіти". До семінару підключилися 50 представників бібліотек області.

  Метою семінарського заняття було ознайомлення зі спектром послуг хабів цифрової освіти, організацією роботи та новими викликами, які стоять перед бібліотеками. Модерувала захід Катерина Райхіль, вчений секретар Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових.


  Олена Попович, завідувач відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів, координатор хабу цифрової освіти Чернігівської ОУНБ, у форматі взаємодії зі слухачами, ознайомила присутніх з послугами, які можуть надавати бібліотеки як хаби цифрової освіти, основними засадами та принципами їх функціонування. Також нагадала як зареєструвати бібліотеку хабом цифрової освіти, в яких документах зазначити про функціонування хабу після реєстрації. Особливу увагу звернула на популяризацію послуг хабів у громадах. Крім того, методом опитування у чаті пані Олена робила експрес-аналітику щодо послуг, технічного забезпечення існуючих хабів області та на основі відповідей проводила аналіз діяльності хабів. Також звернула увагу, що всі матеріали щодо діяльності бібліотек як хабів цифрової освіти можна знайти на сайті Української бібліотечної асоціації.

 


  Друга частина семінару була спрямована на обмін досвідом бібліотек хабів цифрової освіти області. Діяльність Публічної бібліотеки Носівської міської ради як хабу цифрової освіти представила директорка закладу Ярина Чухліб, яка розповіла про популярні послуги хабу, наголосила на популяризації цифрових послуг у громаді та продемонструвала буклет з переліком доступних цифрових послуг, розроблений бібліотекою.


  Досвідом роботи Городнянської центральної бібліотеки як хабу поділилася директорка установи Ганна Щербакова, яка розповіла про технічне оснащення бібліотеки, яке значно розширило спектр цифрових послуг, а також поділилася планами на майбутнє у рамках розширення роботи бібліотеки як хабу цифрової освіти.


  Леся Циба, директор Публічної бібліотеки Бобровицької міської ради, розповіла не лише про послуги, а й можливості розвитку бібліотек як хабів шляхом участі у проєктах та грантах.
  Робота на семінарському занятті була плідною та інформативною. Дякуємо колегам за роботу.

Катерина Райхіль, вчений секретар
Чернігівської ОУНБ імені Cофії та Олександра Русових

17 квітня 2024 р.

Бібліотека як безпечне місце

  В межах проєкту "Бібліотека як безпечне місце" ВГО Українська бібліотечна асоціація та Goethe-Institut в Україні організували онлайновий тренінг, який складався з двох етапів – "Створення безпечного укриття" та "Психологічна підтримка та взаємодія з користувачами бібліотеки у кризових ситуаціях під час воєнного стану". В заходах взяла участь членкиня Чернігівського обласного відділення УБА, заступниця директора Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Лілія Дубовик.
  Під час першого етапу навчання перед слухачами були розкриті питання поняття "об’єкт цивільного захисту" та облаштування укриття, обслуговування та порядок дій з його функціонування, основи протипожежної безпеки, базова підтримка життя (надання домедичної допомоги), а також разом з архітектором поговорили про контекст бібліотечної безпеки, розглянули приклади робіт укриттів в Іраку, Лівії та Україні.
  У другому етапі навчання були висвітлені психологічні питання, а саме стрес, його вплив на організм та психічне здоров'я, самоусвідомлення та практика Mindfulness, розвиток власної системи ресурсу на відновлення, емоційний баланс через критичне мислення тощо.
  Дякуємо організаційному комітету та тренерам за роботу та досвід, яким вони поділилися!





Лілія Дубовик, заступник директора з питань внутрішньобібліотечної роботи
та автоматизації бібліотечних процесів 
Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових