5 листопада 2021 р.

Бібліотеки як хаби цифрової освіти сприяють цифровій трансформації в Україні

  3–5 листопада в Києві відбулася стратегічна сесія "Розвиток бібліотек як Хабів цифрової освіти", ініційована ВГО "Українська бібліотечна асоціація", Програмою розвитку ООН і Міністерства цифрової трансформації України. У заході взяли участь представники бібліотек України. Чернігівщину представляли директорка Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка, голова ГО "Чернігівське обласне відділення УБА" Інна Аліференко й завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Олена Попович.

  Стратегічна сесія мала на меті проаналізувати досвід діяльності хабів цифрової освіти, обговорити можливості ширшого залучення населення України до цифрової освіти через бібліотеки, розробити структуру навчально-методичного посібника для бібліотекарів-координаторів хабів цифрової освіти, який допоможе кожній бібліотеці організувати або вдосконалити напрям цифрової освіти й долучитися до мережі хабів цифрової освіти.
  З вітальним словом до присутніх звернувся керівник Проєкту підтримки Дія Володимир Брусіловський. До заходу долучилася заступниця міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан, яка у своєму онлайн-включенні наголосила, що сьогодні понад 6 тисяч установ у всій країні долучилися до проєкту "Дія. Цифрова освіта" і стали офіційними хабами цифрової освіти.
 

Заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані відзначила, що люди не користуються електронними сервісами через брак цифрових навичок і відсутність засобів для користування інтернетом. ПРООН разом із Урядом України працює над тим, щоб нові цифрові сервіси були доступними для всіх, включаючи тих, хто належить до найуразливіших верств населення. "Бібліотеки та бібліотекарі відіграють вирішальну роль у цій трансформації. Вони можуть змінити життя людей, допомагаючи їм набути навичок, необхідних для сучасного онлайн-світу. А обмін досвідом стосовно створення і роботи хабів цифрової освіти допоможе бібліотекам ставати центрами знань та освіти, в тому числі з цифрової грамотності", – сказала пані Фоуані. Проєктна менеджерка Дія. Цифрова освіта Руслана Коренчук докладно розповіла про національну онлайн-платформу "Дія. Цифрова освіта", окреслила перспективи розвитку порталу й закликала бібліотеки як хаби цифрової освіти долучатися до місяця цифрової грамотності, який відбувається в листопаді. Щодня упродовж місяця Міністерство цифрової трансформації розповідатиме про одну з 30 компетенцій цифрової грамотності.


  Стратегічну сесію фахово модерували президентка Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй, виконавчий директор Української бібліотечної асоціації Ярослава Сошинська, віцепрезидентка Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко.


  Понад двадцять представників бібліотек із усієї країни обговорювали шляхи розвитку бібліотек як хабів цифрової освіти. Також – обмінювалися власним досвідом роботи хабів і цифрової трансформації бібліотек, обговорювали ідеї, обмірковували можливий зміст та структуру посібника для тих бібліотек, що прагнуть створити хаб цифрової освіти. І як підсумок – напрацювали анотовану структуру майбутнього посібника, над яким триватиме подальша робота. Сподіваємося, що невдовзі на допомогу бібліотечним працівникам як менеджерам цифрової освіти буде створено корисний посібник.


  Учасники семінару здійснили ознайомчий візит до двох бібліотек – хабів цифрової освіти у Києві: Публічної бібліотеки імені Лесі Українки та Центральної районної бібліотеки ім. Ф. М. Достоєвського Солом'янського району.
  У Публічній бібліотеці імені Лесі Українки гостям розповіли про надання користувачам послуг на порталі "Дія. Цифрова освіта" та організацію і технічний супровід іспитів на знання української мови для державних службовців та осіб, які бажають отримати українське громадянство. Працівники бібліотеки надали колегам рекомендації та поділилися проблемними питаннями. Учасники заходу мали змогу не тільки послухати розповідь про історію створення бібліотеки, а й ознайомитися з комп'ютерно-цифровим обладнанням.


  Під час візиту до Центральної бібліотеки Солом'янського району гості отримали інформацію про розвиток цифрової грамотності у бібліотеці, організацію та супровід навчання на порталі "Дія. Цифрова освіта", основи опанування комп'ютерної грамотності у формі курсів та індивідуальних занять, організацію написання статей у Вікіпедії та створення іншого українськомовного віртуального контенту (мотиватори, інтелектуальні ігри, вікторини тощо), роботу власноруч розроблених цифрових сервісів, які є додатками електронного каталогу: мобільного застосунку "Бібліотеки Солом'янки" на системі Android і Telegram чат-бота "Бібліотека Солом'янки".

  Дякуємо організаторам та, окремо, Українській бібліотечній асоціації за корисну інформацію, професійні знайомства, цінний досвід, приємні подарунки, теплу затишну атмосферу і гарний настрій під час заходу.  Стратегічна сесія проведена за ініціативою проєкту "Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні" (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Швеції, та Української бібліотечної асоціації у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України.

Олена Попович, завідувачка відділу інформаційних технологій
та електронних ресурсів
Світлини Андрія Крєпких (ПРООН в Україні) та Олени Попович

Немає коментарів:

Дописати коментар