6 листопада 2014 р.

Враження від поїздки на семінар "Бібліотека як об'єкт для інвестицій"

  Українська бібліотечна асоціація спільно з Гете-інститутом проводила семінар на тему "Бібліотека як об’єкт для інвестицій", на якому мені довелось побувати. Такі поїздки надають можливість завжди знаходити щось нове для себе, почуте "приміряєш" до своєї роботи, дещо запроваджуєш на практиці, знайомишся з колегами.
  Семінар вела тренер Сошинська Я.Є., кандидат історичних наук, доцент Національного технічного університету України КПІ, виконавчий директор УБА. "Що таке соціальні інвестиції", "Види мотивацій для соціального інвестування", "Як знайти бізнес-структури, що займаються соціальним інвестуванням", "Чому бібліотеки можуть бути соціальними партнерами органів влади" та багато інших питань розглядались на навчанні.
  Від прослуханої лекції на семінарі, я зрозуміла, що Прилуцька ЦБ вже робить перші кроки в пошуках інвестицій. Виявилося, що наша робота не доведена до логічного завершення. Тепер ми знаємо, що знадобиться і формула для підрахунку ефективності роботи, про яку я дізналась на навчанні. Також зробила висновок, що керівнику бібліотеки потрібно призначити відповідальних працівників, які б працювали в цьому напрямку. Звісно, сільській бібліотеці важко бути об'єктом для соціальних інвестицій, адже приміщення здебільшого не опалюються, відсутній Інтернет для пошуку інформації, частина керівників ще не готова до співпраці, і не є керівниками проєвропейського рівня, також відсутні бізнес-структури, що займаються інвестуванням. Більше можливостей має центральна бібліотека, яка знаходиться на території міста. Тут швидше можна знайти партнера для співпраці.
  Наприклад, Прилуцька районна ЦБС вже два роки співпрацює з екологічним клубом "Екоспектр" по збиранню відпрацьованих елементів живлення. Статистичні дані свідчать, що одна батарейка забруднює 20 кв.м. землі, 400 літрів води, за даними держуправління природного середовища в Чернігівській області в Прилуцькому районі найвищий середній показник вмісту свинцю в грунті і т.д. За два роки співпраці бібліотечні працівники зібрали більше 300 кг. відпрацьованих батарейок. Проводять велику просвітницьку роботу серед громади про шкідливість різноманітного сміття, формують екологічну свідомість та рівень екологічної освіти. За цю роботу від Всеукраїнської екологічної ліги районна бібліотека отримали книги та періодичні видання по екології.
Також можна зробити висновок, що:
- бібліотекарі разом з користувачами бібліотек зберегли велику кількість території від забруднення;
- в результаті цього в районі зменшилась кількість захворювань;
- покращився екологічний фон території;
- виросла екологічна культура громади;
- підприємства, які утилізують відходи також мали додатковий обсяг роботи та інвестиції.   Другий приклад соціальних інвестицій – співпраця бібліотек з редакцією газети "Відомості Чернігівщини". З редактором газети була укладена угода про співпрацю "Газета – бібліотеці, бібліотека – газеті". Бібліотечні працівники рекламують газету (так як вона значно пізніше з'явилась на ринку друкованих видань), а газета друкує наші матеріали про роботу та статті про цікавих людей району, і передплачує газети для кожної бібліотеки. Підрахувавши кількість отриманих примірників газети за рік ми отримуємо 666 грн. інвестицій. А громада має змогу читати ще одне видання. Редакція також має інвестиції, бо не так часто виїздить на район. У них економія на транспортних витратах.
  Дуже добре, що УБА проводить такі семінари. Ми почули про нові шляхи співпраці з громадою, можливості бібліотек, обрахування ефективності роботи бібліотеки та результатів інвестицій. Відвідуючи семінари ми вчимось по іншому думати, керувати, працювати. А ще я вдячна керівнику Чернігівської обласної УБА Алефіренко Інні Михайлівні за сприяння поїздки на семінар.

Директор ЦБС            Л. Левченко

Немає коментарів:

Дописати коментар