29 травня 2014 р.

Науково-освітня поїздка до бібліотек Рівненщини

  Вже не вперше Чернігівським обласним відділенням Української бібліотечної асоціації організовуються культурно-освітні та науково-освітні поїздки з обміну досвідом до бібліотек інших областей. Цей рік не став виключенням: з 27 по 29 травня за ініціативи президії та голови відділення І.М. Аліференко, було організовано науково-освітню поїздку до бібліотек Рівненщини.
  Відвідали бібліотеки Рівненщини 45 бібліотекарів: з 13 районних бібліотек в тому числі і сільських, 2-х міських, 3-х обласних та Наукової бібліотеки Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка.
  Програма поїздки була насичена і включала в себе ознайомлення з роботою мережі публічно-шкільних бібліотек, районних, обласних, а також з культурними та історичними особливостями регіону.
  Першою відвідали бібліотеку села Грем’яче Острозького району, де  ознайомились з роботою публічно-шкільної бібліотеки, яка також є переможницею конкурсу "Організація нових бібліотечних послуг на основі надання безкоштовного доступу до інтернету" за програмою "Бібліоміст". Л. Лаптєва завідувач бібліотеки-філії, представила презентацію  з досвіду роботи "Складові успіху створення позитивного іміджу та надійної репутації книгозбірні". Бібліотекарів Чернігівщини вразив креативний підхід до роботи та професіоналізм Л. Лаптєвої.
  Наступною зупинкою подорожі стало відвідування м. Острог та ознайомлення з досвідом роботи Острозької центральної районної бібліотеки, презентацією їх діяльності, екскурсією по бібліотеці, обміном досвідом та спілкуванням. Під час подорожі чернігівців постійно супроводжували директор Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки В.П. Ярощук та методист обласної бібліотеки С.П. Ступницька.
  Крім того, бібліотекарі мали змогу побачити і культурні надбання краю: відвідали Музей книги, Острозький замок, Національний університет "Острозька академія" та зокрема ознайомилися з роботою Наукової бібліотеки академії.
  Другого дня бібліотекарі відвідали Рівненську обласну універсальну наукову бібліотеку, Рівненську обласну бібліотеку для дітей та Рівненську обласну бібліотеку для молоді. Ознайомилися з досвідом роботи бібліотек, заслухали та переглянули презентації окремих напрямків роботи бібліотек, таких як: краєзнавчі корпоративні електронні бази даних, освітні проекти, розвиток сайтів та інтернет ресурсів, організація мережі публічно-шкільних бібліотек та їх функціонування. Екскурсію по обласній універсальній бібліотеці провела директор В.П. Ярощук, ознайомивши окремо з кожним відділом. Поділилися своїм досвідом та творчими надбаннями також колективи обласних дитячої бібліотеки та бібліотеки для молоді.
  Своїми враженнями про поїздку поділилися представники Щорської центральної бібліотечної системи, які сповнені гарних вражень повертались з Рівненщини: "Перш за все вразила гостинність господарів, їх бажання поділитися всіма своїми доробками. Цікаві виставки і презентації, зі смаком оформлені зали бібліотек, високий рівень інформаційної діяльності і увага до кожного відвідувача сприяють залученню до бібліотек, в яких ми побували, користувачів різних категорій. Перегортаючи в пам’яті сторінки цієї цікавої і корисної подорожі, організованої ЧОВ УБА, зупиняємось на тих елементах роботи колег, які можна запровадити у бібліотеках нашої ЦБС. Вдячні всім, хто долучився до створення умов для спілкування бібліотекарів Чернігівської і Рівненської областей, для нашого ознайомлення з історичними і культурними традиціями міста Рівне та Острозького району".
  Науково-освітня поїздка залишила незабутні враження, сподіваємось що "рівненські" інновації набудуть впровадження по бібліотеках всієї області, а рівненських колег чекаємо у гості для подальшої плідної співпраці та обміну досвідом.Публікації та відгуки:

  Донченко А. Рівняння на Рівне / Андрій Донченко // Вісті Борзнянщини. – 2014. – 14 черв. – С. 4, 5 : фот.
  Бібліотекарі ЦБС у складі делегації здійснили науково-освітню поїздку до б-к Рівненщини за ініціативи ЧОВ УБА.

  З 27 по 29 травня Чернігівським обласним відділенням Української бібліотечної асоціації за ініціативи президії та голови відділення Інни Аліференко було організовано науково-освітню поїздку до бібліотек Рівненщини. У складі чисельної делегації бібліотекарів було і 5 представників нашого району.
  Детальніше про поїздку ми попросили розповісти заступника директора Борзнянської централізованої бібліотечної системи роботи з дітьми Юлію Ювченко:
  – Програма поїздки була насичена і включала в себе ознайомлення з роботою мережі публічно-шкільних, районних та обласних бібліотек. Крім того, Рівненщина – край культурних та історичних пам'яток. І організатори побудували роботу таким чином, щоб ми змогли побачити красу цього неповторного краю.
  Першою відвідали бібліотеку села Грем'яче Острозького району. Її очолює наша добра знайома Лариса Лаптєва. Оскільки ми товаришуємо через соціальну мережу "Фейсбук", то віртуально вже були знайомі з роботою закладу. Ми знали, що Лариса Лаптєва – переможець конкурсу "Організація нових бібліотечних послуг на основі надання безкоштовного доступу до інтернету" за програмою "Бібліоміст". Тож нам було цікаво переглянути презентацію її досвіду роботи.
  Наступною зупинкою подорожі стало відвідування стародавнього Острогу та ознайомлення з досвідом роботи центральної районної бібліотеки, презентацією їх діяльності, екскурсією по бібліотеці, обміном досвідом та спілкуванням.
  Крім того, бібліотекарі відвідали Музей книги, Острозький замок, Національний університет "Острозька академія" та ознайомилися з роботою Наукової бібліотеки академії.
  Незабутні враження залишили відвідини обласної універсальної наукової бібліотеки, книгозбірень для дітей та для молоді. Колеги познайомили нас із досвідом роботи, презентували краєзнавчі корпоративні електронні бази даних, освітні проекти тощо.
  Ми вже вирішили впровадити кілька інновацій у свою роботу. Спочатку проведемо семінар для сільських бібліотекарів, на якому поділимося набутими знаннями, а потім поступово будемо переходити на "рівненські" технології. 

   У гості до рівненських колег // Новини Городнянщини. – 2014. – 27 черв. (№ 51-52). – С. 4.

  Чернігівське відділення Української бібліотечної асоціації (УБА) наприкінці травня організувало поїздку в Рівненську область. 46 членів асоціації з усіх районів Чернігівщини відвідали бібліотеки, зокрема одну з найкращих бібліотек Здолбунівського району в селі Грем'яч, Острозьку районну бібліотеку, Рівненську обласну наукову бібліотеку, а також юнацьку та дитячу бібліотеки.
  Колеги поділилися досвідом роботи з гостями, організували екскурсії. У програму входили відвідування історичних місць Рівненщини. Незабутнє враження залишилось після поїздки до Межиріцького Свято-Покровського монастиря. Також побували у Музеї Книги в м. Острог, Національному університеті "Острозька академія", Рівненському краєзнавчому музеї.

  Гнатів Є. До колег на Рівненщину / Євгенія Гнатів // Відомості Чернігівщини. – 2014. – 13 серп. – С. 9.

Сповненим нових вражень і професійних надбань видалося цьогорічне літо для працівників Прилуцької міської центральної бібліотеки ім. Любові Забашти. У складі делегації Чернігівської області директор книгозбірні Людмила Трошина і завідуюча бібліотекою для дітей Євгенія Гнатів узяли участь у науково-освітній поїздці до книгозбірень Рівненщини, що відбулася за ініціативи Президії Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної
асоціації в рамках реалізації програми "Професіоналізм і партнерство".
  Першою у маршруті була публічно-шкільна бібліотека с. Грем'яче Острозького району. Цей інформаційний центр села займає дві невеличкі кімнатки, де розташовані абонемент та Інтернет-центр. Після Грем'ячської наша делегація побувала в центральній районній бібліотеці м. Острог, яка активно займається краєзнавчою діяльністю. Ми розповіли колегам про створені в прилуцьких книгозбірнях кімнату-музей видатної землячки Любові Забашти і меморіальний куточок автора першого словника української мови Павла Білецького-Носенка.
  Найбільше захоплення викликала бібліотека Національного університету "Острозька академія". Вона розташована в новій будівлі, має гідну матеріально-технічну базу, сучасне комп'ютерне обладнання, що забезпечує вільний доступ до електронних бібліотек.
  Дуже корисною була екскурсія Рівненською обласною науковою бібліотекою, яка вразила своїм спектром послуг. Тут уже кілька років діють електронні читацькі квитки. А ще це улюблене місце батьків, котрі мають маленьких дітей. Адже в бібліотеці є ігрова кімната і бібліотекарі-психологи, які можуть запропонувати дітям багато книжок і розваг.
Чернігівська делегація не тільки вивчила досвід колег з Рівненщини, а й відвідала Межиріцький Свято-Троїцький монастир, Національний університет "Острозька академія", Музей книги та друкарства (м. Острог) і обласний краєзнавчий музей (м. Рівне).

  Євтушенко І. Збагатились досвідом, зачаруваличь Волинню / Ірина Євтушенко // Коропщина. – 2014. – 26 черв. – С. 9 : фот.

  У кінці травня бібліотекарі Чернігівщини за ініціативи Президії Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації здійснили плідну й незабутню поїздку до Рівненщини. Вона була реалізована в рамках програми "Професіоналізм і партнерство" з метою обміну досвідом та підвищення фахового рівня бібліотечних працівників нашої області, а також задля налагодження партнерства між бібліотеками Чернігівської та Рівненської областей.
  Наш район представляли директор та методист Централізованої бібліотечної системи. Програмою візиту було передбачено вивчення кращих практик Рівненської обласної наукової бібліотеки, досвіду впровадження на Рівненщині об'єднання публічних та шкільних бібліотек в сільській місцевості, відвідання Острозького замку, Національного університету "Острозька академія", музеїв. Поїздка справила на нас незабутнє враження і своєю практичною стороною, і тим краєм, де ми побували. Нашу делегацію в складі сорока п'яти бібліотечних працівників Чернігівщини гостинно зустріли рівненські колеги. Програма була дуже насиченою: ми ознайомилися з практикою роботи сільської, центральної районної, юнацької, дитячої та обласної універсальної наукової бібліотек. Вразила комп'ютеризація бібліотек Рівненщини. Наприклад, центральна районна бібліотека має 10 комп'ютерів, сільська – 5, всі підключені до мережі інтернет. Більшість із них придбані за рахунок програми "БІБЛІОМІСТ". А обласна універсальна наукова бібліотека виступає потужним науковим центром, має 71 комп'ютер, 50 з них підключені до мережі інтернет. Там немає чіткої грані в обслуговуванні категорій користувачів. Всі бібліотеки, які ми відвідали, обслуговують і дітей, і дорослих. Бібліотеки організовують і проводять масові заходи, ілюстративно-книжкові та віртуальні виставки, виставки авторських фоторобіт відомих на Рівненщині митців та початківців. Демонструють виставки образотворчого мистецтва та творчих робіт учнів Рівненського центру науково-технічної творчості учнівської молоді.
  Один із пріоритетних напрямків роботи бібліотек Рівненщини – організації музейних експозицій. На високому рівні організовано обслуговування людей з особливими потребами та співпраця з благодійними організаціями. Налагоджена співпраця обласної бібліотеки з колегами з Польщі, Канади, Данії. Область багата на історичні та архітектурні пам'ятки.
  Історія краю тісно пов'язана з просвітництвом в Україні. Тут жили і творили автор першого у Східній Європі підручника граматики і логіки М. Смотрицький, першодрукар І. Федоров. Рівненщина дала Україні Пересопницьке Євангеліє, на якому складають присягу президенти України. Національний університет "Острозька академія" є унікальним закладом – правонаступником першого вищого навчального закладу східнослов'янських народів. Він вразив нас своєю історією і сучасним життям, міжнародною співпрацею.
  Ми побували в Межиріцькому Свято-Троїцькому чоловічому монастирі, музеї книги в м. Острог, краєзнавчому музеї у Рівному. Незважаючи на значні руйнування під час світових і громадянських воєн, на Рівненщині збереглися фортифікаційні і монастирські споруди, різностильові православні, католицькі та іудейські культові споруди XVII-XX ст. Додому повернулися втомлені, але збагачені досвідом роботи своїх колег, з доброю заздрістю до рівнян, про яких сказав їхній земляк Улас Самчук: "Любимо землю наших предків, горимо бажанням для неї жити, хочемо для неї працювати! Це не є наша химера. Це є зов нашої крові, наказ тієї вищої і мудрої сили, яка всім на землі сказала: будьте!" 

  Гусєва Л. Подорож бібліотеками Рівненщини / Л. Гусєва // Вісті. – 2014. – 27 черв. – С. 5 ; Ніжин-інфо. – 2014.- 6 черв. – С. 2.

  Сучасне суспільство досягло такого етапу у своєму розвитку, коли прогрес будь-якої галузі його життя визначають саме висококваліфіковані кадри. Не винятком у цьому сенсі і бібліотечна сфера. Її життєдіяльність, конкурентноспроможність залежать від професіоналізму, компетентності, здатності до нестандартних рішень, пошуку найбільш ефективних форм роботи. З урахуванням постійно зростаючих вимог до бібліотечно-інформаційного процесу, їх професійного навчання за ініціативи Президії Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації в рамках реалізації програми УБА "Професіоналізм і партнерство" відбулася професійна науково-освітня поїздка до бібліотек Рівненщини з метою обміну досвідом і підвищення фахового рівня бібліотекарів області, налагодження партнерства між бібліотеками Чернігівської та Рівненської областей. Делегацію від міста Ніжина представляли: Олена Єкименко, директор міської ЦБС, Любов Гусєва, провідний бібліограф ЦБС, Ніна Івасенко, завідуюча бібліотекою-філіалом №2, Євгеній Прусс, бібліотекар центральної бібліотеки.
  Змістовною та різноплановою була поїздка до Острозької центральної районної бібліотеки, де було презентовано літню бібліотечну програму "КіноНаВухахСтояння", а саме: діяльність виїзного кінотеатру "Кіно на колесах" для людей з вадами слуху. Гостинно та святково зустрічала делегацію публічно-шкільна бібліотека с. Грем'яче. Запам'яталася поїздка до наукової бібліотеки Національного університету "Острозька академія" - одного із лідерів у системі вищої освіти України, що відповідає сучасним світовим освітнім стандартам. Краєзнавча діяльність у бібліотеках, обслуговування людей з обмеженими можливостями, "Кімната сімейного читання", впровадження новітніх інформаційних технологій, участь у проектах, соціокультурна, науково-дослідна, видавнича діяльність – усе це було представлено у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці, обласній бібліотеці для дітей, обласній бібліотеці для молоді. Співробітники представили електронні ресурси бібліотеки, навчально-тренінговий центр, практику організації інклюзивних заходів і нестандартні форми бібліотечної роботи.
  Крім інтерактивних методів бібліотечної роботи були організовані цікаві та змістовні екскурсії до Державного історико-культурного заповідника м. Острог, Музею книги та друкарства, Межиріцького Свято-Троїцького монастиря, Рівненського обласного краєзнавчого музею.
  Високий організаторський рівень поїздки забезпечила директор Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка Інна Аліференко.

  Короленко О. Відвідали бібліотеки Рівненщини / О. Короленко // Слово Варвинщини. – 19 лип. – С. 5.

  Нещодавно, в складі 45 директорів та бібліотекарів публічних бібліотек нашої області  я брала участь в науково-освітній поїздці до бібліотек Рівненщини, яку організувало Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації в рамках реалізації програми "Професіоналізм і партнерство". Обмін досвідом і підвищення фахового рівня бібліотекарів та налагодження партнерства між бібліотеками Чернігівської і Рівненської областей – була основна мета нашого професійного візиту.
  Програма поїздки була дуже насиченою  та різноманітною. В рамках відвідин ми познайомилися з діяльністю п'яти рівненських бібліотек: обласної універсальної наукової бібліотеки, обласної бібліотеки для дітей, обласної бібліотеки для молоді, Острозької центральної районної бібліотеки та публічно-шкільної бібліотеки с. Грем'яче Острозького району. Крім того долучилися до джерел історичних і культурних традицій краю, відвідали Музей книги, Острозький замок, Національний університет "Острозька академія", де ознайомилися з роботою Наукової бібліотеки академії, Межиріцький Свято-Троїцький монастир та обласний краєзнавчий музей.
  Директори та працівники бібліотек гостинно вітали нас та знайомили з власним досвідом, напрямками роботи своїх бібліотек, презентували нові проекти. Всіх зацікавила організація роботи такого специфічного типу бібліотеки, як публічно-шкільна. На сьогоднішній день  Рівненська область єдина в Україні на території якої функціонують такі заклади. Реорганізація публічних бібліотек, зауважила директор обласної наукової бібліотеки В.П. Ярощук, дала позитивні наслідки – велику економію коштів  і як наслідок збереження робочих місць.
  Приємно вразили приміщення бібліотек з сучасним ремонтом, новими меблями, великою кількістю нової літератури та технічним оснащенням. Цікавою була нова форма оформлення бібліотечного простору – креативні книжкові інсталяції. Високий рівень інформаційної діяльності і увага до кожного відвідувача сприяють залученню до бібліотек, в яких ми побували, користувачів різних категорій.
  Вважаю, що подорож була дуже цікавою і корисною  для всіх моїх колег,  багато інноваційних елементів бібліотечної роботи ми  запровадимо і у нашій ЦБС.

http://ula.org.ua/ua/news/2839-chernihivske-ta-rivnenske-ov-uba-obmin-dosvidom
 
http://obucn.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=665:naukovo-osvitnya-poyizdka-do-bibliotek-rivnenshchyny&catid=20&Itemid=152

http://ripky-bibl.edukit.cn.ua/podii/

http://www.visbor.org.ua/rivnyannya-na-rivne/

http://ostlibrery.com.ua/index.php?start=20

Немає коментарів:

Дописати коментар