17 жовтня 2013 р.

Творча лабораторія "Шукаємо формулу успіху"

  Протягом 16-17 жовтня делегація від Чернігівської області, очолювана директором ОУНБ ім. В.Г. Короленка Аліференко І.М., у складі директорів та фахівців обласної бібліотеки для дітей ім. М. Островського, обласної бібліотеки для юнацтва, Городнянської, Козелецької, Коропської, Новгород-Сіверської, Прилуцької, Сосницької районних ЦБС, ЦБ Ріпкинського району, ЦМБ м. Ніжина брала участь у творчій лабораторії "Шукаємо формулу успіху" спільно з Сумською ОУНБ ім. Н.К. Крупської на базі ЦМБ ім. Л. Толстого м. Шостки.
  Робоча зустріч бібліотекарів Чернігівщини та Сумщини відбулась з метою координації, обміну та представлення кращого досвіду роботи бібліотек регіонів, налагодження міжрегіонального професійного партнерства, підвищення рівня кваліфікації, вирішення  спільних проблем та перспектив розвитку бібліотечної справи України.
  На урочистому відкритті з вітальним словом до бібліотекарів звернулись голова Шосткинської міської ради Нога М.П., директори обласних наукових бібліотек Чернігівської, Сумської областей Аліференко І.М., Фролова Т.І. Засідання творчої лабораторії було розпочато виступом директора Шосткинської міської ЦБС Євтушенко Ольги Іванівні "Історія і складові успіху Шосткинської міської ЦБС". Розповісти дійсно є про що. Працівниками бібліотеки було розроблено 10 проектів, які прийняли участь в конкурсах оголошених міжнародними фондами з метою отримання грантів для впровадження інноваційних бібліотечних послуг, що якнайкраще задовольнятимуть інформаційні потреби місцевого населення, тим самим підсилюючи роль бібліотеки як важливого осередку розвитку місцевої громади. П’ять з них стали переможцями цих конкурсів. Учасникам творчої лабораторії був представлений проект під назвою "Дитина поза родиною: зігрій добром дитяче серце", який став переможцем Конкурсу проектів розвитку місцевих громад і стартував у червні 2011 року за сприяння Програми "Бібліоміст". Завдання проекту: інформування дітей про можливі небезпеки, в тому числі про навички безпечної роботи в Інтернеті, безпечного спілкування у соціальних мережах; розширення кола спілкування дітей; підвищення їх рівня загальної культури. В рамках цього проекту була створена група Вконтакте "Бібліотечна ОЛОЛОшечка" (http://vkontakte.ru/bibloloshechka), яка містить пізнавальну і розважальну інформацію для підлітків, розміщену з метою популяризації бібліотек і читання; був випущений інформаційний бюлетень "Бібліотека – друг дитини" та проведені індивідуальні та групові вправи з пошуку інформації в Інтернеті; тренінги; семінар "Безпечний Інтернет". Проект був призначений дітям , що перебувають в обласному Центрі психологічної реабілітації дітей. Той, хто працював з дітьми, які позбавлені батьківської любові та турботи, тільки  той може зрозуміти яку важливу роботу проводять бібліотечні працівники центральної бібліотеки м. Шостки. В рамках проекту бібліотекарі намагалися розширити світосприйняття цих знедолених дітей: проводили різноманітні навчальні заходи, пізнавально-розважальні заходи, інформаційно-просвітницькі заходи (майстер-клас "Орігамі завжди поруч з тобою"; літературно-мистецький вернісаж "Словами, фарбами, звуками", зустріч за круглим столом "Дитинства світ безмежний" тощо).
  Крім того, за ініціативою мера м. Шостки міська ЦБС займається навчанням пенсіонерів комп’ютерної грамотності за програмою "Навчання протягом життя: університет ІІІ віку".
  Фролова Тетяна Іванівна, директор  Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської, виступила з доповіддю "Про роль бібліотечних закладів області у задоволенні інформаційних потреб населення".
  На першому Всеукраїнському міжрегіональному ярмарку "Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє" Сумська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. Крупської посіла друге місце за кращу стендову презентацію. Відзначено проект Сумської міської центральної бібліотеки ім. Т. Шевченка по наданню безкоштовних консультацій  професійних юристів та психологів для користувачів.
  На виконання Закону України "Про інформацію" та Закону України "Про доступ до публічної інформації" в публічних бібліотеках області функціонує 42 пункти доступу громадян до інформації органів державної влади.
  Бібліотечні спеціалісти Сумської області працюють над оновленням традиційних форм популяризації книги, ведуть постійний пошук цікавих форм масової роботи.
  Робота з дітьми з обмеженими фізичним можливостями за програмою "Сумщина – територія повноцінного життя" є пріоритетною для багатьох бібліотек області.
  В рамках програми літнього читання "Мозаїка книжкового літа" надано послуги 3 тис. дітей, що відпочивали в пришкільних і дитячих оздоровчих таборах "Сонячний" і "Зоряний".
  Бібліотеки для дітей – учасники Всеукраїнських проектів та конкурсів "Україна читає дітям", в рамках яких проведено понад 120 заходів.
  Всі учасники міжрегіонального ярмарку "Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє" (3-4 липня 2013 р., м. Суми) запам’ятали презентацію Боромлянської сільської бібліотеки-філії Тростянецької районної ЦБС "За полуницями в бібліотеку". Мета проекту "Червона ягода – добробут громади" є допомога власникам присадибних ділянок підвищити власні прибутки за допомогою  застосування сучасних технологій вирощування полуниці та виведення її нових сортів. Адже для селян полуниця – це основне джерело поповнення сімейного бюджету.
  Завдяки інтернету та доступу до новітніх інформаційних технологій в бібліотеці був створений клуб любителів – городників "Боромлянські полуниці". Учасники клубу за допомогою інтернету дізнаються про сучасні технології вирощування ягоди, способи виведення нових сортів, шукають друзів – однодумців, обмінюються досвідом. Як доказ ефективності проекту – чудова, духмяна полуниця на столі у селян.
  А чого вартий проект Охтирської районної бібліотеки "І осінь життя буває золотою", фінансований Німецьким фондом "Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє". Головне завдання проекту – надати можливість активної участі людей похилого віку в громадському житті, подолання за допомогою різних заходів їхнього відчуття самотності. При бібліотеці діють різноманітні гуртки, де люди не лише спілкуються один з одним, а й з близькими і родичами за кордоном за допомогою скайп-звязку, отримують безкоштовні медичні, юридичні онлайн-консультації, навчаються комп’ютерної грамотності, здійснюють безкоштовні туристичні поїздки по визначних місцях України.
  Ямпільською ЦБС започатковано інноваційну послугу "Запроси письменника додому", що полягає у систематичному проведенні скап-конференцій "Дебют талановитих", з членом спілки письменників Російської Федерації Папченком О.І., їх земляком, який нині мешкає в Єкатеринбурзі. Дітям також надана можливість через інтернет дізнаватися про творчі конкурси різного рівня, фестивалі та брати в них участь, налагодити спілкування з обдарованими ровесниками, проходити майстер-класи з виготовлення оригамі, квілінгу, бісероплетіння, малювання тощо.
  Учасникам творчої лабораторії досить цікаво було дізнатися про такі проекти бібліотек Сумщини, як "Бібліотека на дачі", "Бібліолікарня", "Бібліотека під парасолькою", "Золото рідного міста" тощо.
  Крім того, дуже популярним серед бібліотек Сумської області є створення музеїв та музейних кімнат. Яскравим прикладом цієї роботи є громадський літературний музей П. Куліша, який за ініціативою мера м. Шостки П. Ноги був створений на базі міської центральної бібліотеки. Відвідування якого приємно здивувало учасників творчої лабораторії.
  Захарченко Марія Іванівна, завідувачка науково-методичного відділу Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської доповнила виступ Тетяни Іванівні, презентував калейдоскоп досвіду, який був підготовлений за матеріалами, розміщеними на сайтах бібліотек Сумщини.
  Під час вивчення досвіду роботи центральної міської бібліотеки ім. Л. Толстого і центральної дитячої бібліотеки ім. М. Горького учасників творчої лабораторії вразила велика кількість різноманітних акцій, заходів, які проводяться бібліотекарями для громади міста. Хотілось би відзначити креативний підхід бібліотечних працівників Шосткінської ЦМБ до залучення нових користувачів до бібліотеки. Чого тільки варта акція "Жива вітрина"! Ефективність її ми побачили на власні очі.
  Далі колеги-сумчани ознайомились з креативом та інноваціями в краєзнавчій роботі бібліотек Чернігівщини.
  Єкименко Олена Євгеніївна., директор Ніжинської МЦБС Чернігівської області, розпочала презентації Чернігівської делегації. До речі, Олена Євгеніївна – офіційне обличчя традиційного Покровського ярмарку, якій  восени проходить у м. Ніжині. Якщо ви ніколи не куштували огірків в шоколаді, тоді неодмінно необхідно відвідати презентацію Ніжинської МЦБС на Покровському ярмарку. А у бібліотечно-огірковому SPA-салоні "Миттєве омолодження", який був представлений в цьому році бібліотекою можливо дізнатися все про огірок, огіркову дієту і насолодитися "бутербродами для народу". Основними напрямками діяльності Ніжинської міської ЦБС є: створення оптимальних передумов для залучення до читання і задоволення запитів усіх категорій користувачів; розвиток бібліотечного краєзнавства; участь у загальноміських заходах; популяризація можливостей бібліотеки; подальше впровадження комп’ютерних технологій. Так, бібліотечними працівниками Ніжинської МЦБС було проведено акцію "Бібліотека під відкритим небом "Бібліотека міста N", фотовиставку газети "День", виставку-знайомство "За чашкою чаю", зустрічі з цікавими людьми тощо. А про майстер-класи, які проводяться в бібліотеці можна розповідати годинами… Це й майстер-клас з виготовлення новорічних прикрас, майстер-клас зі створення квітково-цукеркових  композицій, різноманітних сувенірів та ін.
  Після Ніжину виступи від бібліотечних працівників Чернігівської області продовжила зав. відділом Городнянської ЦБС Чернігівської області Людмила Детина Сергіївна. У липні цього року на міжрегіональному ярмарку "Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє", який відбувся у м. Суми, презентація бібліотеки "КнигаБібліоДесант – 2013" зайняла І місце. Працівники бібліотеки, працюючи під девізом: "Якщо читач не йде в бібліотеку, тоді бібліотека сама йде до читача", прагнучи розширити поле своєї діяльності та залучити нових читачів до бібліотеки, вирішили відкрити літній виїзний читальний зал на пляжі річки Чикриж, де саме в цей час відпочиває багато городнянців. Метою проекту є змістовне, активне, пізнавальне, виховне дозвілля під час літніх канікул, відпусток, вихідних днів для громади міста. До послуг відпочиваючих: буккросинг, інтелектуальні ігри, літня галявина для дітей, послуга "БібліоНяня", спортивні ігри та конкурси, бібліотечний пляжний реп із бібліозарядкою, дискотека, акція "Чистий пляж", бібліокафе "Лакомка", романтичні зустрічі, безкоштовний доступ до Інтернету (Wi-Fi). ЦБ постійно запрошує всіх бажаючих  на майстер – клас: поробки з пластикових пляшок, плетіння з газет. А чого вартий велобібліопробіг! Бібліотечні працівники спільно з місцевими поетами виїжджали  на  зустрічі з читачами до сіл Городнянщини. Під час зустрічей з поетами проводилися майстер-класи з римування, інтелектуальну гру "Городянський сундучок". В цілому маршрут велобібліопробігу склав  260 кілометрів. Ефективно займаються городянські бібліотекарі лікувально-читальною бібліотерапією Експозиція під назвою "Бібліотечна аптека" представляє своєрідні мікстури для серця, для нервів та ін. А якщо у вас є бажання дізнатися про "бібліотечні млинці", "вітамінчики читання", побачити міс Читачку зроблену з газет, бібліотечний диван-автомобіль з картону, дізнатися про "БІБЛІОТЕЧНЕ БЕЗСОННЯ", тоді вам неодмінно необхідно відвідати Городнянську ЦБ. На прикінці свого виступу "бібліотекарі-чаклунки" з Городнянщини подарували господарям магічну ляльку-травницю .
  Клюй Тамара Миколаївна, директор КЗ "Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М. Островського" ЧОР презентувала проект "Шлях до успіху проходить через бібліотеку". Чернігівська ОДБ ім. Островського – найстаріша дитяча бібліотека в Україні, бере свій початок від дитячого відділу, створеного в 1898 р. при читальні громадської бібліотеки м. Чернігова. Сьогодні – це потужний інформаційний, інтелектуальний центр міста для дітей і підлітків, обласна експериментальна база для дитячих бібліотек із впровадження новітніх технологій, інноваційних форм  роботи. Бібліотека щорічно обслуговує понад 17 тисяч дошкільників і учнів 1-10 класів. Фонд налічує 170 тис. одиниць, в т.ч. 1 тис. од. на електронних носіях, до послуг користувачів електронний каталог.
  Обласний конкурс дитячої літературної творчості започаткований 2011 р. ОДБ ім. Островського разом з письменниками м. Чернігова та дитячими бібліотеками області. Щорічно в ньому беруть участь понад 200 учнів 4-11 класів з усієї Чернігівщини зі своїми літературними доробками: казками, оповіданнями, баладами, сценаріями тощо. Твори переможців з ілюстраціями юних художників м.  Чернігова видаються окремими збірками за підтримки Чернігівської обласної адміністрації та депутатів. На сайті бібліотеки в рубриці «Запитай письменника» всі конкурсанти можуть поставити свої запитання письменникам Чернігова, щодо практичного досвіду написання перших літературних творів.
  Загальноміський щорічний конкурс "Читаюча родина" бібліотека з 2000 р. проводить спільно з міським управлінням освіти і науки, відділом у справах дітей, сім’ї та молоді Чернігівської міської ради. За цей час понад 250 родин із шкіл міста взяли участь у конкурсі, що традиційно проходить у два тури: І (відбірковий), ІІ (фінальний) з творчими домашніми завданнями для дітей і батьків. Конкурс розкриває цікаві традиції читання в родинах, що позитивно впливають на гармонійний інтелектуальний розвиток дитини будь-якого  віку. Перемога в нашому конкурсі – це перші кроки і можливості до подальших успіхів юних учасників: перші інтерв’ю для радіо, телебачення, преси, можливість запрошення на обласне телебачення та радіо для участі в дитячих програмах.
  "Літня альтанка з книгою" – це новий підхід до вирішення актуальної проблеми активного та корисного читання дітей і підлітків влітку. Складова частина проекту – акція "Бібліотекарі читають дітям" – дає можливість на свіжому повітрі, на килимках (майданчик перед бібліотекою) почитати дітям вголос  кращі твори української, світової літератури та обговорити їх. Після прочитаного діти малюють свої враження на папері та асфальті.
  Можливість спробувати свої літературні таланти дітям зі усієї області надає обласний літературний конкурс дитячої літературної творчості "Хай весь світ дивують нині діти неньки України", що втретє проводиться ОДБ ім. М. Островського спільно з чернігівськими письменниками та дитячими бібліотеками області. Кращі твори в номінації "Проза" та "Поезія" друкуються в окремій збірці. Ілюструють твори юні художники м. Чернігова, м. Бобровиця.
  ОДБ ім. Островського поглиблено працює над формуванням екологічної культури дітей і підлітків. Доброю традицією в обласній бібліотеці стало проведення Skype-конференцій з іншими бібліотеками.
  В екологічній роботі дуже корисною стала така форма роботи, як квест. Жива бібліотека – принципово нове явище, модель інтерактивного заходу, в якій "Книжками" є люди з різних етнічних середовищ, а читачами – учні шкіл. У цьому році до 115-річчя бібліотеки було започатковано  церемонію нагородження кращих читачів – Бібліо-оскар.
  Крім того, у цьому році бібліотека зі своєю презентацією "Шлях до успіху проходить через бібліотеку" зайняла ІІІ місце на міжрегіонального ярмарку "Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє" у м. Суми.
  Тамара Миколаївна подарувала видавничу продукцію своєї бібліотеки ( календарики, буклети, книжкові закладки) всім учасникам творчої лабораторії.
  Гребеник Тамара Олександрівна, директор Сосницької ЦБС Чернігівській області, розповіла про співпрацю бібліотеки з літературно-мистецьким об’єднанням "Убідь". Тамара Олександрівна розпалила уяву всіх присутніх розповіддю про мандри учасників об’єднання стежками рідного краю та подарувала підбірку видань Сосницької ЦБ.
  Бібліотекарі мали гарну нагоду оглянути унікальні експонати музею Пантелеймона Куліша, створений працівниками ЦМБ ім. Л. Толстого у 2006 році, з метою вшанування видатного земляка, який народився у містечку Вороніж, нині Шосткинського району Сумської області, а похований на Чернігівщині.
  Захоплюючу екскурсію також провели наукові співробітники Шосткинського міського краєзнавчого музею, музею І.М. Кожедуба, льотчика-винищувача, тричі Героя Радянського Союзу.
  Захід організований Чернігівським обласним відділенням Української бібліотечної асоціації в рамках реалізації проекту професійного розвитку бібліотекарів області у формі виїзних семінарів – практикумів за підтримки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, управління культури і туризму, національностей та релігій Сумської обласної державної адміністрації, Шосткинської міської ради.Немає коментарів:

Дописати коментар