23 вересня 2024 р.

XIV Міжнародний бібліотечний форум "Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін"

  З 18 до 21 вересня у Львові тривав XIV Міжнародний бібліотечний форум (у змішаному форматі). Цьогорічна тема – "Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін". У роботі форуму взяли участь онлайн директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь і заступниці директора Вікторія Примак та Лілія Дубовик. Завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Олена Попович завітала на захід особисто.
  Форум як одна з найвагоміших бібліотечних подій України об'єднав фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, працівників видавничої та інформаційної галузей, авторів, читачів, членів і партнерів ВГО Українська бібліотечна асоціація, які обговорювали актуальні питання й виклики, що постали перед бібліотеками, а також ділилися своїми досягненнями в цей нелегкий для України та українців час. Важливими аспектами дискусій стали новітні підходи до популяризації читання серед людей різного віку, питання, як поєднати незламність і гнучкість до змін, що заохочує нас читати у кризових умовах. Учасники заходу визначили цифрові навички як життєву необхідність. Багато уваги приділялося реалізації принципів безбар'єрності в бібліотеках для того, щоб зробити їх доступними для всіх категорій населення. Говорили також про ментальне здоров'я, психологічну підтримку, шану військовим; про бібліотеку як опору для громади й лідерство книгозбірні у спільноті; про нові завдання у новій реальності; про здатність перетворити виклики на можливості, завдяки яким удасться подолати виклики війни.
  Для учасників Бібліофоруму цікавим виявився останній день, коли всі гуртом вирушили у бібліомандри муніципальними бібліотеками Львова. Екскурсію для гостей заходу провів директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь. Ми відвідали Львівську обласну бібліотеку для юнацтва ім. Романа Іваничука, Львівську обласну бібліотеку для дітей, Бібліотеку Сад, Smart-бібліотеку, Медіатеку "Мультиплекс", ProFashion-бібліотеку, Сенсотеку та Мистецьку Бібліотеку. Всі ці локації – філії Львівської муніципальної бібліотеки.
  Під час мандрівки було багато спілкування з колегами та обміну досвідом. Львівські книгозбірні неймовірно вразили сучасним дизайном, архітектурою, креативним бібліотечним простором, тематичністю. І, звичайно, одразу впадає у вічі те, що тут працюють амбітні фахівці-бібліотекарі, яких сміливо можна назвати справжніми генераторами напрочуд цікавих ідей. Увага бібліотек зосереджена на житті міста, а громада підтримує свої книгозбірні. Вважаємо, що бібліотеки Львова неодмінно має відвідати кожен!

  Організаторами цьогорічного форуму стали:
  • ВГО Українська бібліотечна асоціація;
  • Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка;
  • Львівська обласна бібліотека для дітей;
  • Львівська муніципальна бібліотека;
  • Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука.
  Щиро дякуємо організаторам за чудовий захід і сподіваємося, що всі наступні зустрічі відбудуться вже у мирній Україні. Усе буде Перемога!


 
 
 
 







 

Олена Попович, завідувачка відділу інформаційних технологій
та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових

26 липня 2024 р.

Бібліотеки Чернігівщини підвищують рівень цифрових навичок у своїх громадах

  З 22 до 26 липня завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів – тренерка Регіонального тренінгового центру Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Олена Попович і вчений секретар цього закладу Катерина Райхіль провели спеціалізовані тренінги для координаторів Хабів цифрової освіти, що функціонують на базі бібліотек Чернігівщини. Навчання відбулися у межах проєкту Української бібліотечної асоціації "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти". До проведення тренінгів долучилася експертка-консультантка УБА Ганна Мацієвська. Також пані Ганна ретельно спостерігала за процесом і за потреби фахово доповнювала інформацію.
  З вітальним словом до учасників тренінгів звернулися начальник відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Нагорний і директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових, голова ГО "Чернігівське обласне відділення УБА" Юрій Соболь.
  Знання, здобуті учасницями навчань, допоможуть в організації роботи Хабів цифрової освіти нашої області й подальшому вдосконаленні їх діяльності.
  Проєкт реалізує ВГО "Українська бібліотечна асоціація" за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні у межах "Проєкту підтримки Дія", що реалізується за фінансування Швеції, та у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.
  Ініціатива впроваджується в усіх областях України у два етапи. Спершу організовують навчання для координаторів Хабів цифрової освіти області. А ті, своєю чергою, проведуть заняття з цифрової грамотності й консультації для відвідувачів бібліотек.
  Проєкт покликаний допомогти координаторам створити Хаби цифрової освіти на базі бібліотек або вдосконалити діяльність тих, що вже є. Для цього, зокрема, розглядаються підходи до організації роботи Хабу, надання основних та додаткових послуг і сервісів, розробки комунікаційної стратегії та створення контенту для соціальних мереж, а також компетентності координаторів.
  Це вже другий етап спільної роботи партнерів над підвищенням інституційної спроможності бібліотек-Хабів країни. Минулого року ВГО Українська бібліотечна асоціація, UNDP та Швеція у співпраці з Мінцифрою реалізували аналогічний проєкт у 12 областях країни. У його межах, зокрема, розробили посібник "Бібліотеки – Хаби цифрової освіти", покликаний допомогти організувати ефективну діяльність Хабів цифрової освіти у бібліотеках.






Світлана Сусленко, бібліотекарка відділу інформаційних технологій 
та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових

27 червня 2024 р.

Сільські бібліотекарі Чернігівщини ділилися досвідом

  27 червня за ініціативи ГО "Чернігівське ОВ УБА" на базі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових у форматі онлайн відбувся ІХ щорічний круглий стіл "Я пропоную свій досвід" для сільських бібліотекарів області.
  Відкрив захід начальник відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Нагорний, який наголосив на важливості пошуку нових форм і методів роботи бібліотек. З вітальним словом також виступили директор Чернігівської ОУНБ, голова ГО "Чернігівське ОВ УБА" Юрій Соболь та в. о. директора обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй.
  Цього року у заході взяли участь 33 учасники. Своїм досвідом роботи поділилися бібліотечні фахівці з дев'яти територіальних громад області.
  Першою свій досвід презентувала Ольга Дзюба, бібліотекарка Стрільницької сільської бібліотеки-філії КЗ "Бахмацька публічна бібліотека" – переможниці цьогорічного рейтинг-конкурсу "Краща бібліотека року" у номінації "сільська бібліотека". Пані Ольга цікаво представила інформацію про роботу свого закладу, розповіла про акції, які проводились у бібліотеці, волонтерську, екологічну роботу, соціокультурні заходи. До речі, Стрільницька бібліотека є офіційно зареєстрованим Хабом цифрової освіти, тож у бібліотеці можуть навчити комп'ютерної грамотності, надати консультації з медіаграмотності для користувачів на онлайн-платформі "Дія. Цифрова освіта", допомогти передати показники лічильників газу та світла, замовити квитки, оплатити комунальні послуги тощо.
  Цікавою та змістовною була презентація досвіду бібліотекарки Ряшківської сільської бібліотеки-філії КЗ "Публічна бібліотека" Сухополов'янської сільської ради Світлани Мичко, творчим кредо якої є "зробити все можливе, щоб читачі дружили з книгою, щоб із книги, як із найчистішого джерела черпали знання і почуття гарячої любові до рідної землі, свого народу, щоб із непідробним інтересом входили у широкий та багатогранний світ, який відкриває книга". Родзинками бібліотеки є кімната побуту "Світлиця" та робота клубу за інтересами "Надвечір'я".
  Цьогоріч у круглому столі взяли участь два представники Ладанської ТГ – бібліотекар відділу з бібліотечного обслуговування (с. Голубівка) КЗ "Центр культури, дозвілля та спорту" ТГ Анатолій Суховерський, який поділився своїм вагомим доробком у краєзнавчій царині (дослідив історію села Голубівка, зібрані матеріали висвітлив у книжках "Моє село для мене ти єдине", "Жителі Голубівки – учасники Першої світової війни" та ін.), та бібліотекарка відділу з бібліотечного обслуговування (с-ще Ладан) Антоніна Дідик, котра розповіла про творчі зустрічі з Лілією Черненко та Аліною Карповою, які проходили у бібліотеці.
  Оксана Голич, бібліотекарка Жукотківської сільської бібліотеки-філії КЗ "Михайло-Коцюбинська публічна бібліотека" поділилася досвідом національно-патріотичного виховання молоді та розповіла про волонтерську роботу бібліотеки. Під час окупації села окупанти знищили частину книжкового фонду бібліотеки, вкрали всю комп'ютерну техніку та довгий час проживали у приміщенні. Тому не дивно, що допомога ЗСУ стала пріоритетною в роботі закладу з початку повномасштабного вторгнення. За цей період для захисників невтомні жителі села виготовили понад тисячу окопних свічок, плетуть маскувальні сітки, готують смаколики, шиють білизну, організовують збори на автомобілі.
  Бібліотекарка Дібрівненської сільської бібліотеки-філії Городнянської ЦБС Валентина Чорна поділилася досвідом краєзнавчої та народознавчої роботи, проведеними заходами зі збереження та відродження рідного краю, роботою клубів за інтересами.
  Антоніна Талаш, бібліотекарка Рівчак-Степанівської сільської бібліотеки-філії Макіївської публічної бібліотеки, презентувала свою соціокультурну, волонтерську та народознавчу роботу.
  Бібліотекарка Кобижчанської сільської бібліотеки-філії КЗ "Публічна бібліотека" Бобровицької міської ради Тетяна Шостка розповіла учасникам заходу про пілотний проєкт "Англійську вивчай – світ відкривай", який започаткувала у бібліотеці, "Книгу пам'яті", присвячену загиблим Героям нашого часу, та проєкт "Smart-бібліотека у Кобижчі", який зараз перебуває на етапі відкриття.
  Цікаво було почути про досвід роботи Величківської сільської бібліотеки-філії
  КЗ "Менська публічна бібліотека", який висвітлила бібліотекарка Ольга Горбач. Один із напрямів роботи закладу – піклування про довкілля. Спільно із закладами, організаціями, громадськістю села було реалізовано проєкти "Годі жити в смітнику" і "Парк біля річки".
  Дізналися учасники круглого столу і про осередок традицій та звичаїв "Олишівська хата", що діє на базі Олишівської публічної бібліотеки.
  Щиро дякуємо всім учасникам заходу за інформативні, змістовні та цікаві презентації свого досвіду. Сподіваємося на подальшу співпрацю.











Ольга Шурубенко, завідувачка науково-методичного відділу
 Чернігівської ОУНБ імені Cофії та Олександра Русових

8 червня 2024 р.

VII обласний поетичний фестиваль "Дотиком душі": магія поезії, яка торкається струн людської душі

  У серці кожного міста і села ховається невичерпна криниця поезії, де слова стають музою, а рядки – мелодією. У світлі цього відкриття в Чернігівській ОУНБ імені Софії та Олександра Русових уже всьоме відбувся важливий культурний захід – обласний поетичний фестиваль "Дотиком душі". Стати його учасниками виявили бажання поети й поетеси з різних куточків нашої області, а також із Харківщини та Сум. Дехто з цих творчих людей надіслав відеоролики, які були продемонстровані на екрані.
  Варто знати, що VII обласний поетичний фестиваль "Дотиком душі" проходив у межах обласної програми сприяння функціонуванню української мови як державної в Чернігівській області на 2023–2028 роки.
  Цьогоріч до складу професійного журі увійшли представник Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Нагорний; директор Чернігівської ОУНБ, голова ГО "Чернігівське обласне відділення УБА" Юрій Соболь; журналіст і поет Олексій Маслов; прозаїк, публіцист, критик, журналіст, член НСПУ й НСЖУ, заслужений працівник культури України, засновник та головний редактор журналу "Літературний Чернігів", засновник і голова журі обласної літературно-мистецької премії ім. Леоніда Глібова (з 2002 року), головний редактор журналу "Літературний Чернігів" Михайло Ткач; офіцер ОК "Північ" Вадим Мисник; поетеса і прозаїк, громадська діячка, лікарка за фахом, членкиня НСПУ й літературної спілки "Чернігів", співорганізаторка Першого Всеукраїнського поетичного стартапу "Дотиком душі" (2017 рік) Ліна Ланська. Усі вони звернулися до учасників заходу з теплими словами й побажали натхнення, успіхів у творчій діяльності і творчої наснаги.
  Поетичний фестиваль "Дотиком душі" – це місце зустрічі для літературної спільноти області й поціновувачів поезії. Учасники заходу мали змогу поспілкуватися з відомими авторами, обмінятися враженнями та відчути пульс сучасної поетичної творчості.
  Варто сказати про розмаїття стилів і тем віршів, які прозвучали на фестивальній сцені: від патріотичних творів до віршів про кохання, болі та радощі людські… Кожна поезія відкривала для нас частинку авторської душі.
  Організатори фестивалю зробили все можливе, щоб створити атмосферу відкритості і взаєморозуміння, де кожен учасник міг відчути себе частиною великої поетичної родини. У програмі заходу були не тільки виступи поетів та поетес, а й музичні номери у виконанні Сергія Гончаренка.
  Наприкінці заходу лауреатам минулого фестивалю було вручено авторські примірники альманаху "Первоцвіт", де вміщено добірки їхніх віршів. Усі учасники отримали дипломи й сувеніри з символікою заходу.
  Імена тих, чиї поетичні твори будуть надруковані у новому випуску альманаху "Первоцвіт" і журналі "Літературний Чернігів", невдовзі з'являться на сайті Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових.
  VII обласний поетичний фестиваль "Дотиком душі" не лише відкрив нові таланти та ознайомив із різноманіттям поетичних стилів. Він також об'єднав усіх, хто вірить у силу слова і магію поезії. Нехай "Дотиком душі" надихає на нові творчі досягнення та продовжує відкривати двері у світ поезії для всіх охочих.
  Організатори фестивалю – Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА; Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових; ГО "Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації"; Чернігівська літературна спілка "Чернігів".
  Авторка сценарію – головна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук Катерина Денисенко. Ведучі – головна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук Катерина Денисенко та Сергій Гончаренко.
 






 

 
 
Катерина Денисенко, головна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ імені Cофії та Олександра Русових

26 квітня 2024 р.

Онлайн-семінар "Розвиток бібліотек області як хабів цифрової освіти"

   Відповідно до плану роботи ГО "Чернігівське ОВ УБА", Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових 26 квітня відбувся онлайн-семінар "Розвиток бібліотек області як хабів цифрової освіти". До семінару підключилися 50 представників бібліотек області.

  Метою семінарського заняття було ознайомлення зі спектром послуг хабів цифрової освіти, організацією роботи та новими викликами, які стоять перед бібліотеками. Модерувала захід Катерина Райхіль, вчений секретар Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових.


  Олена Попович, завідувач відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів, координатор хабу цифрової освіти Чернігівської ОУНБ, у форматі взаємодії зі слухачами, ознайомила присутніх з послугами, які можуть надавати бібліотеки як хаби цифрової освіти, основними засадами та принципами їх функціонування. Також нагадала як зареєструвати бібліотеку хабом цифрової освіти, в яких документах зазначити про функціонування хабу після реєстрації. Особливу увагу звернула на популяризацію послуг хабів у громадах. Крім того, методом опитування у чаті пані Олена робила експрес-аналітику щодо послуг, технічного забезпечення існуючих хабів області та на основі відповідей проводила аналіз діяльності хабів. Також звернула увагу, що всі матеріали щодо діяльності бібліотек як хабів цифрової освіти можна знайти на сайті Української бібліотечної асоціації.

 


  Друга частина семінару була спрямована на обмін досвідом бібліотек хабів цифрової освіти області. Діяльність Публічної бібліотеки Носівської міської ради як хабу цифрової освіти представила директорка закладу Ярина Чухліб, яка розповіла про популярні послуги хабу, наголосила на популяризації цифрових послуг у громаді та продемонструвала буклет з переліком доступних цифрових послуг, розроблений бібліотекою.


  Досвідом роботи Городнянської центральної бібліотеки як хабу поділилася директорка установи Ганна Щербакова, яка розповіла про технічне оснащення бібліотеки, яке значно розширило спектр цифрових послуг, а також поділилася планами на майбутнє у рамках розширення роботи бібліотеки як хабу цифрової освіти.


  Леся Циба, директор Публічної бібліотеки Бобровицької міської ради, розповіла не лише про послуги, а й можливості розвитку бібліотек як хабів шляхом участі у проєктах та грантах.
  Робота на семінарському занятті була плідною та інформативною. Дякуємо колегам за роботу.

Катерина Райхіль, вчений секретар
Чернігівської ОУНБ імені Cофії та Олександра Русових

17 квітня 2024 р.

Бібліотека як безпечне місце

  В межах проєкту "Бібліотека як безпечне місце" ВГО Українська бібліотечна асоціація та Goethe-Institut в Україні організували онлайновий тренінг, який складався з двох етапів – "Створення безпечного укриття" та "Психологічна підтримка та взаємодія з користувачами бібліотеки у кризових ситуаціях під час воєнного стану". В заходах взяла участь членкиня Чернігівського обласного відділення УБА, заступниця директора Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Лілія Дубовик.
  Під час першого етапу навчання перед слухачами були розкриті питання поняття "об’єкт цивільного захисту" та облаштування укриття, обслуговування та порядок дій з його функціонування, основи протипожежної безпеки, базова підтримка життя (надання домедичної допомоги), а також разом з архітектором поговорили про контекст бібліотечної безпеки, розглянули приклади робіт укриттів в Іраку, Лівії та Україні.
  У другому етапі навчання були висвітлені психологічні питання, а саме стрес, його вплив на організм та психічне здоров'я, самоусвідомлення та практика Mindfulness, розвиток власної системи ресурсу на відновлення, емоційний баланс через критичне мислення тощо.
  Дякуємо організаційному комітету та тренерам за роботу та досвід, яким вони поділилися!





Лілія Дубовик, заступник директора з питань внутрішньобібліотечної роботи
та автоматизації бібліотечних процесів 
Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових