30 вересня 2022 р.

Бібліотека і війна: тримаймо стрій!

  30 вересня відбувся бібліотечний марафон "Бібліотека і війна: тримаймо стрій!", приурочений до Всеукраїнського дня бібліотек та організований Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого і ВГО "Українська бібліотечна асоціація".

  Захід тривав у форматі ZOOM-конференції. Представниці книгозбірень України говорили про пережите, про нагальне, про те, що болить і хвилює. До програми було включено такі розділи: "Російська збройна агресія і бібліотеки. Нескорені бібліотеки України", "Волонтерський рух. Сильні і згуртовані", "Підтримка ВПО та переселенців за кордоном. Від серця до серця!", "Бібліотека – спільноті для твоєї мрії", "Бібліотеки як осередки пізнання й усвідомлення ідентичності. Мова об'єднує" і "Творимо майбутнє".
  Нашу область представляла директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, голова ГО "Чернігівське обласне відділення УБА"  Інна Аліференко. Пані Інна висвітлила тему "Бібліотеки Чернігівщини після деокупації та блокади".

  Як відомо, з перших днів віроломного нападу рашистів на Україну Чернігів опинився на лінії фронту, а далі – у блокаді. Майже півтора місяця містяни перебували під безперервними обстрілами, ракетними ударами та бомбардуванням. У Чернігівській області російські зайди пошкодили або зруйнували близько 3,5 тисячі будівель, із них 80% – житло.
  Бібліотеки 12 громад області й Чернігова також постраждали від рук окупантів. Уночі 27 лютого внаслідок ракетного удару зазнали значних пошкоджень міська центральна бібліотека ім. Михайла Коцюбинського та Чернігівська міська бібліотека для дітей ім. О. Довженка, розміщені в одній будівлі. 11 березня вороги зруйнували обласну бібліотеку для юнацтва. У ніч на 30 березня під час артилерійського обстрілу Чернігова було пошкоджено Чернігівську ОУНБ ім. В. Г. Короленка. Наразі будівля терміново потребує реставраційних робіт. Є необхідність поновлення втрачених комп'ютерної техніки, меблів та книжок.
  Постраждали бібліотеки й у населених пунктах, де велися запеклі бої з рашистами. Згоріло приміщення Іванівської книгозбірні, знищені фонди і документація в Количівській та Лукашівській бібліотеках-філіях. Михайло-Коцюбинська дитяча бібліотека розбита вщент. На щастя, книги вдалося врятувати. У Жукотках украли всю техніку. У Льгівській і Левковицькій бібліотеках, деяких книгозбірнях Сновської та Ріпкинської ТГ окупанти розпалювали вогонь книжками й документами! У бібліотеках сіл Велика Вісь та Вишневе частково знищений фонд. Пошкоджено 5 бібліотек Городнянської ТГ. На щастя, фонди не знищені. У Поліській бібліотеці окупанти забрали роутер, переглядали книги, робили закладинки на сторінках, де розповідається про Україну, про Чернігівську область. Вороги жили в бібліотеках, псували стіни приміщень написами… Унаслідок прямого влучання знищено Хрещатенський сільський клуб, де розміщувалася бібліотека-філія Кіптівської ПБ.
  Загалом від рук окупантів постраждало 25 бібліотек області. Три з них зруйновані повністю.
  Сьогодні бібліотеки потроху оговтуються від пережитого і відчиняють свої двері для користувачів. Зокрема, з 1 вересня відновила обслуговування Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка. Для користувачів працюють відділ абонемента і сервісний центр.
  Працівники бібліотеки спільно з волонтерами започаткували акцію "Мандрівна бібліотека" в межах Всеукраїнської акції "Бібліотека українського воїна". Мета – збір та передача книг чернігівським воїнам. Наразі вже передано близько 100 книг, багато з яких містять надписи-побажання для наших захисників. Також оголошено про збір "літературної макулатури". На виручені кошти заплановано купити нові книги та перерахувати частину на потреби ЗСУ.
  З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек відбулися поетичні читання ""Поезія вільних" від чернігівських авторів". А до вже традиційних номінацій фотоконкурсу "Життя як книга" додано ще одну – "Книга і війна".
  У бібліотеках Чернігова та області плетуть маскувальні сітки, шиють чоловічу білизну для захисників, проводять благодійні майстер-класи для дорослих і дітей. Зібрані кошти (або певний відсоток) передають на допомогу захисникам. Також бібліотекарі долучаються до організації благодійних ярмарків на підтримку воїнів. Щира подяка працівникам Чернігівської обласної бібліотеки для дітей, Бобровицької, Холминської, Сосницької, Куликівської, Сновської ПБ, Городнянської ЦБ, бібліотекарям Блистови, Покровського, Стольного Менської ТГ.
  У Менській ПБ та її філіях до Дня української державності відбувся патріотичний марафон "Мрію не зруйнувати". На майстер-класах юні читачі виготовляли обереги для захисників, голубів миру, патріотичні браслети, різноманітні аплікації.
  На базі Ніжинської міської бібліотеки ім. М. Гоголя діє проєкт "СпівДія заради Дітей", який реалізується командою благодійного фонду "СпівДія" за підтримки UNICEF і Міністерства молоді та спорту України. Менш ніж за два місяці проєкт відвідали близько 250 дітей, більша частина з яких – внутрішньо переміщені особи, малозабезпечені й багатодітні.
  У Прилуках за ініціативи відділу культури і туризму міської ради започатковано благодійну акцію "Ворожу літературу на макулатуру, а гроші – на ЗСУ". У Городнянській центральній бібліотеці всі охочі можуть долучитися до акції "Смілива гривня",  яка триватиме до 31 жовтня.
  Одне слово – бібліотекарі не сидять склавши руки. Тримаймо стрій! Наближаймо Перемогу разом!

  Світлана Сусленко, бібліотекарка відділу інформаційних технологій
  та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка

Немає коментарів:

Дописати коментар