24 грудня в Хабі цифрової освіти Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових згідно плану роботи Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації відбувся вебінар "Розширюємо межі: як бібліотекарі Чернігівщини можуть долучитися до створення української Вікіпедії" для бібліотекарів Чернігівської області.
Обговорювали важливе питання – співпраця бібліотеки з Вікіпедією. Уже багато років бібліотекарі всієї України беруть участь у наповненні Вікіпедії. Бібліотекарі Чернігівщини також не стоять осторонь цього процесу. Але, можливо, доєднуються до нього не так активно, як би хотілося. Щоби привернути увагу до цього напряму роботи, тренерка Вікіпедії, завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Олена Попович акцентувала на тому, що бібліотеки мають усі ресурси для діяльності з розвитку Вікіпедії, а вона, у свою чергу, може стати для бібліотек помічницею в розкритті їх діяльності, а для бібліотекарів – інструментом для реалізації творчих, аналітичних і дослідницьких талантів.
Також говорили про акції та проєкти, які проводить ГО "Вікімедія" для залучення працівників культури, й зокрема бібліотекарів, до наповнення Вікіпедії. Пані Олена детальніше зупинилася на щорічному Вікімарафоні, який запропонувала проводити у бібліотеках області. Було розглянуто вимоги до статей Вікіпедії та правила їх створення й редагування.
Як підсумок – визначили, що досвід редагування Вікіпедії розвиває у дописувачів уміння аналізувати інформацію, відрізняти факти від оцінок чи припущень, самостійно формулювати думки, не вдаючись до плагіату. Ця тема досить цікава для бібліотек, у нас є всі ресурси для цієї діяльності, це ще один спосіб залучення користувачів до бібліотеки, співпраці з іншими організаціями, популяризація бібліотеки.
Уявіть собі світ, де кожен може створювати й редагувати знання. Світ, де інформація доступна всім і кожному. Цей світ уже існує завдяки Вікіпедії. А ми, бібліотекарі, маємо унікальну можливість зробити його ще кращим.
24 грудня 2024 р.
Бібліотекарі Чернігівщини дізнались, як долучитися до створення Вікіпедії
17 грудня 2024 р.
Бібліотекарі Чернігівщини – серед найкращих!
Ми пишаємося бібліотекарями Придесення, які невтомно працюють над тим, щоб зробити цифрові технології доступними для всіх. Стрільницька сільська бібліотека-філія № 9 комунального закладу "Бахмацька публічна бібліотека" Бахмацької міської ради під керівництвом Ольги Дзюби стала справжнім Хабом цифрової освіти й заслужено отримала визнання на всеукраїнському рівні, увійшовши до двадцятки переможців в Україні.
Визначали кращі Хаби цифрової освіти у 2024 році Президія та Виконавчий офіс ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з партнерами з Програми розвитку ООН в Україні за результатами моніторингу проєкту "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках-Хабах цифрової освіти". Переможці отримають планшети для проведення занять з цифрової грамотності і надання цифрових послуг мешканцям своїх громад.
Але це не єдиний наш успіх! Публічні бібліотеки Носівської та Корюківської громад також досягли значних результатів, допомагаючи людям освоїти нові технології і покращити завдяки цьому своє життя.
Ми пишаємося досягненнями користувачів та бібліотекарів Хабів цифрової освіти Публічної бібліотеки Носівської міської ради (координаторка – Лілія Голінська) й Корюківської публічної бібліотеки (координаторка – Юлія Мотчана). Вони увійшли до числа 20 бібліотек-переможців у номінації "Історія успіху", хоча на конкурс надійшло понад 200 історій успіху людей, які поставили собі за мету освоїти гаджети і змінили своє життя на краще. За плідну роботу Хаби цифрової освіти отримали у подарунок планшети, які були вручені під час щорічної конференції ВГО Українська бібліотечна асоціація.
6 жовтня 2024 р.
Про участь у стратегічній сесії "Діяльність Хабів цифрової освіти у 2025 році"
5–6 жовтня в Києві відбулася cтратегічна сесія "Діяльність Хабів цифрової освіти у 2025 році" за участі представників ВГО Українська бібліотечна асоціація, Міністерства цифрової трансформації України та проєкту "Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні" (Проєкт підтримки Дія), який Програма розвитку ООН в Україні реалізує за фінансової підтримки Швеції. Захід був присвячений обговоренню результатів спільної діяльності у 2022–2024 роках і визначенню напрямів співпраці у 2025–2026 роках.
Участь у cтратегічній сесії взяла завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів, координаторка Регіонального тренінгового центру та Хабу цифрової освіти Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових Олена Попович.
До присутніх звернулася з вітальним словом модераторка заходу – президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй. Перед учасниками зустрічі виступили з доповідями спеціаліст з цифрової грамотності Проєкту підтримки Дія, Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні Микола Ябченко; радниця з питань цифровізації, ПРООН в Україні Катаріна Нільсон і менеджерка спільних проєктів Фонду Східна Європа та Мінцифри, керівниця освітнього напряму в Міністерстві цифрової трансформації України Руслана Коренчук.
Про підсумки реалізації двох етапів проєкту "Розвиток спроможності бібліотек – Хабів цифрової освіти" (2022–2023 рр.) і "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти" (2024 р.) розповіла виконавча директорка ВГО Українська бібліотечна асоціація Ярослава Сошинська. У своїй презентації пані Ярослава, орієнтуючись на відгуки відвідувачів Хабів, виділила лідерів проєкту, які найкраще працюють з користувачами.
Активну участь у cтратегічній сесії взяли експертки і тренерки проєкту, а також працівниці Виконавчого офісу Асоціації.
Інформаційно насичена й вагома зустріч визначила нові стратегії, напрями та формати роботи бібліотек – Хабів цифрової освіти і їх можливості в розбудові цифрової держави.
Олена Попович, завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових
30 вересня 2024 р.
Життя як книга – 2024: підсумки фотоконкурсу та нагородження переможців
30 вересня, у святковий для бібліотекарів та всіх закоханих у книгу і читання день – Всеукраїнський день бібліотек, в читальній залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулося підбиття підсумків щорічного фотоконкурсу "Життя як книга" та нагородження переможців.
На фотоконкурс цього року надійшло 170 світлини від 65 авторів. За рішенням журі, 15 авторів отримали дипломи (1-3 місця) за свої роботи, ще 16 світлин були відібрані для експозиції. Також було надіслано 41 "сертифікат учасника" тим авторам, чиї світлини не були відібрані.
Відео світлин, які отримали дипломи за результатами фотоконкурсу, можна переглянути за посиланням
Завдячуючи міцній співпраці та постійній підтримці наших партнерів і спонсорів – Чернігівської обласної організації Національної спілки фотохудожників України, відділенню філії Чернігівського обласного управління АТ "Ощадбанк", цифровому центру "Фуджі" та ГО "Чернігівське обласне відділення УБА" – переможці у п'яти номінаціях отримали цінні подарунки: за ІІІ місце – диплом та блокнот і ручку (із колекції фірмового чернігівського мерчу), за ІІ місце – диплом та шопер, за І місце – диплом та флеш-накопичувач.
За рішенням журі присуджено дипломи:
Номінація "Читаюча людина"
І місце – назва роботи "На Петрівці", авторка Ірина Макуха (м. Прилуки).
ІІ місце – назва роботи "Пошук цікавого", авторка Олена Куннова (м. Чернігів).
ІІІ місце – назва роботи "Перепочину і піду прикрашати світ", авторка Юлія Лисовець (с. Плиски, Ніжинський р-н, Чернігівська обл.).
Номінація "Діти і книги"
І місце – назва роботи "І де цей жахливий У?", авторка Ольга Єременко (с. Холми, Корюківський р-н, Чернігівська обл.).
ІІ місце – назва роботи "Книжковий дивосвіт", авторка Наталія Герасименко (с. Кучинівка, Корюківський р-н, Чернігівська обл.).
ІІІ місце – назва роботи "І як же приготувати ті гарбузи?", авторка Тетяна Палій.
Номінація "Книга і війна"
І місце – назва роботи "З Кобзарем до Перемоги", авторка Людмила Ковальчук-Осипенко (м. Чернігів).
ІІ місце – назва роботи "Знай. Пам'ятай", авторка Катя Скрипка (м. Чернігів).
ІІІ місце – назва роботи "Культуру не знищити!", автор Віктор Кошмал (м. Чернігів).
Номінація "Натюрморт"
І місце – назва роботи "Сміття імперії на узбіччі історії", авторка Софія Мнівець (м. Чернігів).
ІІ місце – назва роботи "В ногу з часом!", автор Андрій Давиденко (Чернігівська обл.).
ІІІ місце – назва роботи "Пам'ять гір і річок", автор Сергій Голуб (м. Київ).
Номінація "Тварини"
І місце – назва роботи "Начитую апетит", авторка Наталія Сергєєва (с. Петрівка, Сновська міська громада, Корюківський р-н, Чернігівська обл.).
ІІ місце – назва роботи "А для мене тут є що почитати?", авторка Ярослава Мехеда (11 р.) (м. Чернігів).
ІІІ місце – назва роботи "Поки ти, кохана, збиралася – я вже й книгу дочитав", авторка Валентина Куценко (м. Чернігів).
Дякуємо всім за активну участь та закликаємо долучатися до нашого фотоконкурсу і в наступному році, адже найголовніше у цій події – єднання з книгою та естетична насолода від творчого процесу. А щоби не проґавити наступного фотоконкурсу – швидше підписуйтеся на соцмережі бібліотеки та зазирайте на наш гостинний сайт!
Катя Скрипка, завідувачка відділу мистецтв
23 вересня 2024 р.
XIV Міжнародний бібліотечний форум "Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін"
З 18 до 21 вересня у Львові тривав XIV Міжнародний бібліотечний форум (у змішаному форматі). Цьогорічна тема – "Бібліотека: вічні цінності перед викликом змін". У роботі форуму взяли участь онлайн директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь і заступниці директора Вікторія Примак та Лілія Дубовик. Завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Олена Попович завітала на захід особисто.
Форум як одна з найвагоміших бібліотечних подій України об'єднав фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, працівників видавничої та інформаційної галузей, авторів, читачів, членів і партнерів ВГО Українська бібліотечна асоціація, які обговорювали актуальні питання й виклики, що постали перед бібліотеками, а також ділилися своїми досягненнями в цей нелегкий для України та українців час. Важливими аспектами дискусій стали новітні підходи до популяризації читання серед людей різного віку, питання, як поєднати незламність і гнучкість до змін, що заохочує нас читати у кризових умовах. Учасники заходу визначили цифрові навички як життєву необхідність. Багато уваги приділялося реалізації принципів безбар'єрності в бібліотеках для того, щоб зробити їх доступними для всіх категорій населення. Говорили також про ментальне здоров'я, психологічну підтримку, шану військовим; про бібліотеку як опору для громади й лідерство книгозбірні у спільноті; про нові завдання у новій реальності; про здатність перетворити виклики на можливості, завдяки яким удасться подолати виклики війни.
Для учасників Бібліофоруму цікавим виявився останній день, коли всі гуртом вирушили у бібліомандри муніципальними бібліотеками Львова. Екскурсію для гостей заходу провів директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь. Ми відвідали Львівську обласну бібліотеку для юнацтва ім. Романа Іваничука, Львівську обласну бібліотеку для дітей, Бібліотеку Сад, Smart-бібліотеку, Медіатеку "Мультиплекс", ProFashion-бібліотеку, Сенсотеку та Мистецьку Бібліотеку. Всі ці локації – філії Львівської муніципальної бібліотеки.
Під час мандрівки було багато спілкування з колегами та обміну досвідом. Львівські книгозбірні неймовірно вразили сучасним дизайном, архітектурою, креативним бібліотечним простором, тематичністю. І, звичайно, одразу впадає у вічі те, що тут працюють амбітні фахівці-бібліотекарі, яких сміливо можна назвати справжніми генераторами напрочуд цікавих ідей. Увага бібліотек зосереджена на житті міста, а громада підтримує свої книгозбірні. Вважаємо, що бібліотеки Львова неодмінно має відвідати кожен!
Організаторами цьогорічного форуму стали:
• ВГО Українська бібліотечна асоціація;
• Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка;
• Львівська обласна бібліотека для дітей;
• Львівська муніципальна бібліотека;
• Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука.
Щиро дякуємо організаторам за чудовий захід і сподіваємося, що всі наступні зустрічі відбудуться вже у мирній Україні. Усе буде Перемога!
Олена Попович, завідувачка відділу інформаційних технологій
та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових
26 липня 2024 р.
Бібліотеки Чернігівщини підвищують рівень цифрових навичок у своїх громадах
З 22 до 26 липня завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів – тренерка Регіонального тренінгового центру Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Олена Попович і вчений секретар цього закладу Катерина Райхіль провели спеціалізовані тренінги для координаторів Хабів цифрової освіти, що функціонують на базі бібліотек Чернігівщини. Навчання відбулися у межах проєкту Української бібліотечної асоціації "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти". До проведення тренінгів долучилася експертка-консультантка УБА Ганна Мацієвська. Також пані Ганна ретельно спостерігала за процесом і за потреби фахово доповнювала інформацію.
З вітальним словом до учасників тренінгів звернулися начальник відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Нагорний і директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових, голова ГО "Чернігівське обласне відділення УБА" Юрій Соболь.
Знання, здобуті учасницями навчань, допоможуть в організації роботи Хабів цифрової освіти нашої області й подальшому вдосконаленні їх діяльності.
Проєкт реалізує ВГО "Українська бібліотечна асоціація" за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні у межах "Проєкту підтримки Дія", що реалізується за фінансування Швеції, та у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.
Ініціатива впроваджується в усіх областях України у два етапи. Спершу організовують навчання для координаторів Хабів цифрової освіти області. А ті, своєю чергою, проведуть заняття з цифрової грамотності й консультації для відвідувачів бібліотек.
Проєкт покликаний допомогти координаторам створити Хаби цифрової освіти на базі бібліотек або вдосконалити діяльність тих, що вже є. Для цього, зокрема, розглядаються підходи до організації роботи Хабу, надання основних та додаткових послуг і сервісів, розробки комунікаційної стратегії та створення контенту для соціальних мереж, а також компетентності координаторів.
Це вже другий етап спільної роботи партнерів над підвищенням інституційної спроможності бібліотек-Хабів країни. Минулого року ВГО Українська бібліотечна асоціація, UNDP та Швеція у співпраці з Мінцифрою реалізували аналогічний проєкт у 12 областях країни. У його межах, зокрема, розробили посібник "Бібліотеки – Хаби цифрової освіти", покликаний допомогти організувати ефективну діяльність Хабів цифрової освіти у бібліотеках.
27 червня 2024 р.
Сільські бібліотекарі Чернігівщини ділилися досвідом
Відкрив захід начальник відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Нагорний, який наголосив на важливості пошуку нових форм і методів роботи бібліотек. З вітальним словом також виступили директор Чернігівської ОУНБ, голова ГО "Чернігівське ОВ УБА" Юрій Соболь та в. о. директора обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй.
Цього року у заході взяли участь 33 учасники. Своїм досвідом роботи поділилися бібліотечні фахівці з дев'яти територіальних громад області.
Першою свій досвід презентувала Ольга Дзюба, бібліотекарка Стрільницької сільської бібліотеки-філії КЗ "Бахмацька публічна бібліотека" – переможниці цьогорічного рейтинг-конкурсу "Краща бібліотека року" у номінації "сільська бібліотека". Пані Ольга цікаво представила інформацію про роботу свого закладу, розповіла про акції, які проводились у бібліотеці, волонтерську, екологічну роботу, соціокультурні заходи. До речі, Стрільницька бібліотека є офіційно зареєстрованим Хабом цифрової освіти, тож у бібліотеці можуть навчити комп'ютерної грамотності, надати консультації з медіаграмотності для користувачів на онлайн-платформі "Дія. Цифрова освіта", допомогти передати показники лічильників газу та світла, замовити квитки, оплатити комунальні послуги тощо.
Цікавою та змістовною була презентація досвіду бібліотекарки Ряшківської сільської бібліотеки-філії КЗ "Публічна бібліотека" Сухополов'янської сільської ради Світлани Мичко, творчим кредо якої є "зробити все можливе, щоб читачі дружили з книгою, щоб із книги, як із найчистішого джерела черпали знання і почуття гарячої любові до рідної землі, свого народу, щоб із непідробним інтересом входили у широкий та багатогранний світ, який відкриває книга". Родзинками бібліотеки є кімната побуту "Світлиця" та робота клубу за інтересами "Надвечір'я".
Цьогоріч у круглому столі взяли участь два представники Ладанської ТГ – бібліотекар відділу з бібліотечного обслуговування (с. Голубівка) КЗ "Центр культури, дозвілля та спорту" ТГ Анатолій Суховерський, який поділився своїм вагомим доробком у краєзнавчій царині (дослідив історію села Голубівка, зібрані матеріали висвітлив у книжках "Моє село для мене ти єдине", "Жителі Голубівки – учасники Першої світової війни" та ін.), та бібліотекарка відділу з бібліотечного обслуговування (с-ще Ладан) Антоніна Дідик, котра розповіла про творчі зустрічі з Лілією Черненко та Аліною Карповою, які проходили у бібліотеці.
Оксана Голич, бібліотекарка Жукотківської сільської бібліотеки-філії КЗ "Михайло-Коцюбинська публічна бібліотека" поділилася досвідом національно-патріотичного виховання молоді та розповіла про волонтерську роботу бібліотеки. Під час окупації села окупанти знищили частину книжкового фонду бібліотеки, вкрали всю комп'ютерну техніку та довгий час проживали у приміщенні. Тому не дивно, що допомога ЗСУ стала пріоритетною в роботі закладу з початку повномасштабного вторгнення. За цей період для захисників невтомні жителі села виготовили понад тисячу окопних свічок, плетуть маскувальні сітки, готують смаколики, шиють білизну, організовують збори на автомобілі.
Бібліотекарка Дібрівненської сільської бібліотеки-філії Городнянської ЦБС Валентина Чорна поділилася досвідом краєзнавчої та народознавчої роботи, проведеними заходами зі збереження та відродження рідного краю, роботою клубів за інтересами.
Антоніна Талаш, бібліотекарка Рівчак-Степанівської сільської бібліотеки-філії Макіївської публічної бібліотеки, презентувала свою соціокультурну, волонтерську та народознавчу роботу.
Бібліотекарка Кобижчанської сільської бібліотеки-філії КЗ "Публічна бібліотека" Бобровицької міської ради Тетяна Шостка розповіла учасникам заходу про пілотний проєкт "Англійську вивчай – світ відкривай", який започаткувала у бібліотеці, "Книгу пам'яті", присвячену загиблим Героям нашого часу, та проєкт "Smart-бібліотека у Кобижчі", який зараз перебуває на етапі відкриття.
Цікаво було почути про досвід роботи Величківської сільської бібліотеки-філії
КЗ "Менська публічна бібліотека", який висвітлила бібліотекарка Ольга Горбач. Один із напрямів роботи закладу – піклування про довкілля. Спільно із закладами, організаціями, громадськістю села було реалізовано проєкти "Годі жити в смітнику" і "Парк біля річки".
Дізналися учасники круглого столу і про осередок традицій та звичаїв "Олишівська хата", що діє на базі Олишівської публічної бібліотеки.
Щиро дякуємо всім учасникам заходу за інформативні, змістовні та цікаві презентації свого досвіду. Сподіваємося на подальшу співпрацю.
Чернігівської ОУНБ імені Cофії та Олександра Русових