2 квітня 2025 р.

Підсумки роботи та перспективи розвитку бібліотек Чернігівщини: онлайн-семінар

   2 квітня бібліотекарі Чернігівщини взяли участь у підсумковому семінарі директорів публічних бібліотек та їх заступників по роботі з дітьми "Бібліотеки Чернігівщини: підсумки роботи, нові орієнтири та перспективи", який відбувся на платформі ZOOM за сприяння Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових, обласної бібліотеки для дітей, обласної бібліотеки для юнацтва, ГО "Чернігівське обласне відділення УБА". У заході взяло участь понад 70 учасників. Модерувала семінар Ольга Шурубенко, завідувачка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових.


  Традиційно семінар розпочався з вітального слова начальника відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександра Нагорного, який побажав учасникам заходу плідної роботи. До вітань також долучилися директор ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь, директорка обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй та директора обласної бібліотеки для юнацтва Марина Книр.    




  Умовно семінар складався з двох частин. У межах першої частини відбулося оголошення та нагородження переможців щорічного обласного рейтингу-конкурсу "Краща бібліотека року".


  Абсолютними переможцями конкурсу з врученням спеціальних дипломів "Краща бібліотека року" та цінних призів визнано Бобровицьку бібліотеку для дорослих ім. П. Г. Тичини КЗ "Публічна бібліотека" Боровицької міської ради, Перепиську сільську бібліотеку-філію КЗ "Городнянська ЦБС" Городнянської міської ради, Сновську бібліотеку-філію для дітей КЗ "Сновська публічна бібліотека" Сновської міської територіальної громади.
  За змістовну роботу та активну участь у конкурсі Почесною грамотою Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА нагороджені: Мринська публічна бібліотека Мринської сільської ради, Бахмацька сільська бібліотека-філія № 1 КЗ "Бахмацька публічна бібліотека" Бахмацької міської ради та Бахмацька міська бібліотека-філія для дітей КЗ "Бахмацька публічна бібліотека" Бахмацької міської ради.
  Подяку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА за змістовну роботу та активну участь у конкурсі оголошено КЗ "Публічна бібліотека" Коропської селищної ради та філії "Куликівська дитяча бібліотека" структурного підрозділу "Куликівська публічна бібліотека" КЗ "Центр культурних послуг" Куликівської селищної ради.
  Представники бібліотек-переможниць креативно та цікаво презентували учасникам семінару роботу своїх закладів.
  Бібліотекарка Бобровицької бібліотеки для дорослих Оксана Делемень розповіла про участь бібліотеки в проєктній діяльності, проведення заходів для жителів громади з підтримки ментального здоров'я, сприяння розвитку української мови, популяризації української книги, навчанню цифровій грамотності, допомогу ЗСУ тощо. Протягом року в бібліотеці було реалізовано проєкт "Мовні вправи" за сприяння Port of Culture та фундації Artists Support Ukraine. Також на базі бібліотеки проходило навчання з емоційної компетентності для батьків у рамках проєкту СМУГА від United Help Ukraine.
  Ольга Буряк, завідувачка Переписької сільської бібліотеки-філії Городнянської ЦБС, розповіла про клуб за інтересами "Умілі долоньки", краєзнавчу та народознавчу роботу, бібліотечну службу добра та послугу "Бібліоняня". У бібліотеці проходять виставки робіт талановитих односельців, різноманітні заходи для дітей, постійно оновлюються виставки-інсталяції та фотозони. Активно бібліотека долучається до волонтерської діяльності – плетіння кікімор та створення оберегів, які дарують тепло і підтримку нашим захисникам.
  Завідувачка Сновської бібліотеки-філії для дітей Наталія Сильченко продемонструвала різноманітні форми та методи в організації дозвілля дітей, розповіла про ігрову кімнату event-room "Бджілка", театральний гурток "Лялька і книга", послугу "Бібліоняня". Важливе значення у роботі з дітьми займає національно-патріотичне виховання: для дітей проводились вікторини, конкурси, квести, години державності, активні ігри, патріотичні акції тощо.
  Друга частина семінару розпочалася із доповіді заступниці директора з наукової та інноваційної діяльності ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Вікторії Примак, яка поділилася досвідом участі у XII Міжнародній науково-практичній конференції "Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: майбутнє твориться сьогодні", що відбулася у селищі Славсько Львівської області.

  Завідувачка науково-методичного відділу ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Ольга Шурубенко проаналізувала статистичні дані, згадала втрати та досягнення бібліотек у 2024 році.

  Наталія Шеша, завідувачка відділу методології бібліотечної роботи з дітьми обласної бібліотеки для дітей, виступила з доповіддю "Бібліотеки для дітей в умовах воєнного часу. Чернігівщина. Рік 2024".

  Бібліотекарка відділу науково-методичної, інформаційно-бібліографічної роботи та соціокультурної діяльності обласної бібліотеки для юнацтва Тетяна Шишова розповіла про бібліотечну місію сучасної бібліотеки, поділилася напрацюваннями обласної бібліотеки для юнацтва впродовж 2024 року.
  Наприкінці заходу директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь підбив підсумки семінару, ще раз привітав переможців конкурсу "Краща бібліотека року", побажав подальших професійних успіхів у бібліотечній справі, мирного неба і Перемоги.

Завідувачка науково-методичного відділу
ОУНБ імені Софії та Олександра Русових

Ольга Шурубенко

3 березня 2025 р.

XII Міжнародна науково-практична конференція "Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: майбутнє твориться сьогодні"

  У мальовничому карпатському селищі Славсько, що у Львівській області, відбулася XII Міжнародна науково-практична конференція "Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: майбутнє твориться сьогодні". Захід тривав з 26 лютого до 1 березня. Участь у конференції взяла заступник директора з наукової та інноваційної діяльності Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових Вікторія Примак.
  Захід відбувся у змішаному форматі та об'єднав близько 130 учасників з України, Латвії, Литви, Польщі, Швеції та Німеччини.
  Організатором конференції виступила ВГО "Українська бібліотечна асоціація" у партнерстві з Goethe-Institut в Україні й Національною бібліотекою України ім. Ярослава Мудрого.
  На конференції було розглянуто низку актуальних питань, що стосуються сучасного розвитку бібліотек і бібліотечної освіти. Особливу увагу приділили таким напрямам: "Безперервна бібліотечна освіта" (обговорювалися як формальні, так і неформальні методи навчання бібліотекарів, підвищення кваліфікації та адаптація до цифрової епохи); "Цифрова трансформація бібліотек та розбудова хабів цифрової освіти"; "Ментальне здоров'я як новий напрям діяльності бібліотек – проєкти, спрямовані на підтримку психологічного стану читачів та громади"; "Штучний інтелект у бібліотечній сфері – його вплив, перспективи використання та виклики, з якими стикаються бібліотекарі"; "Інноваційні проєкти та майстеркласи, обмін досвідом".
  Програма конференції включала не лише професійні дискусії, а й благодійні культурні заходи. Для учасників конференції співав генеральний директор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Олег Сербін. Під час цього благодійного концерту було організовано збір коштів на пікап для допомоги Збройним силам України. Автомобіль використовуватиметься для виконання бойових завдань та евакуації поранених на передовій. Також учасники конференції долучилися до майстеркласу з макраме "Янголи перемоги", створені під час якого янголи були передані на передову як символ підтримки українських воїнів.
  ХІІ Міжнародна конференція стала важливою платформою для обміну досвідом, генерації нових ідей та зміцнення професійної спільноти бібліотекарів. Цей захід підтвердив, що бібліотеки – не лише сховища книг, а й центри знань, інновацій та підтримки суспільства у складні часи.
 










Вікторія Примак, заступник директора з наукової та інноваційної діяльності
Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових

30 січня 2025 р.

Вікімарафон – 2025

  30 січня у Чернігівській ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбувся щорічний Вікімарафон – захід до дня народження української Вікіпедії, мета якого – залучити якомога більше людей до створення нових статей у Вікіпедії. Формат цього разу був змішаний (онлайн/офлайн).
  До бібліотеки завітали здобувачі освіти Чернігівського обласного наукового ліцею разом зі своїм наставником Олександром Павліоном, а також студенти Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського НУЧК імені Т. Г. Шевченка та їхній викладач – кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії України, археології та краєзнавства Сергій Токарєв. До слова, пан Сергій – постійний учасник Вікімарафону та долучає до заходу своїх вихованців.
  У межах Вікімарафону відбувся вікітренінг зі створення і редагування статей у Вікіпедії. Про цікавинки, секрети та правила Вікіпедії розповіла тренерка, завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів, координаторка Хабу цифрової освіти Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Олена Попович.
  У межах співпраці з нашим закладом до заходу в ролі спікерки долучилася тренерка, медіаторка, PR-менеджерка ГС "Українська академія медіації", шанувальниця української Вікіпедії Ольга Головко. Пані Ольга запропонувала молоді створити статті про медіацію, розмістити їх у Вікіпедії та отримати можливість виграти чудові призи за цю роботу.
  За доброю традицією з нагоди проведення Вікімарафону поповнили Вікіпедію новими статтями наші колеги. Бібліотекарка відділу краєзнавства Олена Дорохова обрала тему "Декрет Олександр Михайлович" (допис присвячено нашому землякові з Прилук, сучасному художникові). Завідувачка відділу мистецтв Катерина Мехеда створила статтю "Карпенко Юрій Павлович" (заслужений працівник культури України, викладач і музикант в жанрі ударних інструментів, засновник та керівник зразкового ансамблю ударних інструментів "Поліські дзвіночки"). Головна бібліотекарка відділу наукової інформації та бібліографії Оксана Плаунова створила статтю "Володимир Якович Руденок" (український історик, археолог і краєзнавець Чернігівщини).
  Учасники марафону отримали сувеніри. Завершився захід чаюванням-кавуванням зі смаколиками та дружнім спілкуванням.
  Дякуємо гостям за те, що відзначили день народження української Вікіпедії з нами! Подія відбувалася за підтримки ГО "Вікімедіа Україна", за що їм щиро дякуємо!

  Довідково
  Вікімарафон – наймасштабніша акція зі створення нових статей і редагування української Вікіпедії. Вікіфлешмоби (згодом – Вікімарафони) відбуваються щорічно з 2014 року. Ідею проведення Вікіфлешмобів в українській Вікіпедії одним із перших висловив Ігор Костенко, український журналіст, студент-географ, активіст Євромайдану, дописувач української Вікіпедії. Загинув під час протистояння на вулиці Інститутській. Герой України.
  Захід за традицією організовує і проводить Чернігівська ОУНБ імені Софії та Олександра Русових та ГО "Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації".










  Олена Попович, завідувачка відділу інформаційних технологій
  та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових